Jest i dobra wiadomość. Most Grota ma być szerszy średnio o pięć metrów. - Po obu stronach przeprawy doczepimy wsporniki, na których położymy nowy asfalt - wyjaśnia inż. Witold Doboszyński z Transprojektu Warszawa, który przygotowuje projekt przebudowy. Dzięki modernizacji kierowcy będą mieli po jednym pasie ruchu więcej w każdą stronę (w tej chwili są po cztery w każdym kierunku). Na poszerzonym moście Grota-Roweckiego powstaną też ścieżki rowerowe. Taka rozbudowa przeprawy jest w Polsce ewenementem. Po przebudowie most Grota będzie najszerszym mostem w Warszawie.

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy ruszą prace. Trzy miesiące temu wojewódzki sąd administracyjny uchylił decyzję wojewody o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Bez tej decyzji inwestor - Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - nie dostanie pozwolenia na budowę. Teraz GDDKiA musi poprawić projekt przebudowy tak, by jego realizacja nie szkodziła środowisku. Dopiero wtedy będzie mogła starać się o wydanie pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji. Choć z innej strony GDDKiA wcale się do tego nie spieszy. Chce wejść na plac budowy dopiero wtedy, gdy zostaną oddane do użytku dwie inne przeprawy - most Północny i most Krasińskiego.

Trasa Toruńska powstała w 1981 r. Ówczesnemu rządowi nie starczyło pieniędzy na oddanie jej do użytku w całości - do tej pory brakuje dwóch pasów ruchu od mostu Grota-Roweckiego w stronę Bródna. Dlatego jeszcze przez kilka lat na Trasie Toruńskiej kierowcy będą tkwili w korkach. Czasem tracąc nawet godzinę, by od strony Bródna wjechać z trasy AK na most. Na samej przeprawie jest jeszcze gorzej, bo do centrum jadą nią oprócz mieszkańców Bródna także ci z Białołęki. Most Grota-Roweckiego jest teraz najbardziej przeciążoną przeprawą w stolicy. Codziennie przejeżdża nim ok. 200 tys. aut.

Jak szerokie są stołeczne mosty
Najwęższy jest most Śląsko-Dąbrowski, a najszerszy dotąd był most Siekierkowski.
most Siekierkowski - 37,55 m
most Grota-Roweckiego - średnio 37 m (ok. 18,5 m w części północnej i południowej, po przebudowie szerokość przeprawy zwiększy się do ok. 45 m)
most Świętokrzyski - 29,8 m
most Łazienkowski - 27,76 m
most Poniatowskiego - 24,8 m
most Śląsko-Dąbrowski - 21,18 m
most Gdański - 16,82 m wg danych ZDM