Codziennie przez most na Odrze między Słubicami i Frankfurtem nad Odrą przejeżdżają, a właściwie powoli przetaczają się, 22 pociągi osobowe i 74 towarowe. Często składy muszą czekać na brzegu na przejazd, bo na moście czynna jest od kilku lat tylko jedna nitka torów. To znacznie wydłuża czas podróży. A wszystko dlatego, że obecny most, który ma już blisko 140 lat, jest w opłakanym stanie i od dawna jest tzw. wąskim gardłem międzynarodowej magistrali kolejowej Paryż - Berlin - Warszawa - Moskwa.

W tym roku ta sytuacja ma się jednak zmienić. Ministrowie infrastruktury z Polski i Niemiec podpisali we wtorkowe przedpołudnie we Frankfurcie nad Odrą międzyrządową umowę dotyczącą budowy oraz utrzymania i eksploatacji mostów kolejowych na Odrze i Nysie Łużyckiej. Podobną umowę podpisały oba kraje już w 1993 r. Dotyczyła ona 13 już istniejących mostów granicznych: dziesięciu na Nysie Łużyckiej i trzech na Odrze. Według ustaleń, tymi pierwszymi zawiadują Polacy, a mosty na Odrze utrzymują nasi zachodni sąsiedzi.

Oba powstaną do 2011 r., a więc jeszcze przed Euro 2012. - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej nie były może decydującym elementem naszej decyzji, ale rola nowych mostów jest oczywista. Umożliwią one szybszy i wygodniejszy przejazd kibiców do Polski, ale i na Ukrainę - mówił polski minister infrastruktury Cezary Grabarczyk - Ta umowa stanowi ważny krok ku zbliżeniu dwóch sąsiadów. Budowanie mostów pozwala rozwinąć wzajemne związki przedsiębiorców, ożywić działalność gospodarczą, ale także łączy innych partnerów Unii Europejskiej - tłumaczył Wolfgang Tiefensee. Niemiecki minister transportu podkreślił rolę tej umowy w zacieśnianiu wzajemnych stosunków polsko-niemieckich. - Im bardziej konkretnie zbliżamy się do siebie we współpracy, takiej jak budowa nowych mostów kolejowych, tym bardziej działamy na rzecz ludzi, którzy tych usprawnień potrzebują - mówił Tiefensee.

Nowy most we Frankfurcie nad Odrą jest pierwszym namacalnym efektem czteroletnich rozmów i negocjacji przedstawicieli obu krajów. Za całą inwestycję wartą 25 mln euro zapłaci strona niemiecka. Nowoczesny dwutorowy most ma być gotowy w grudniu br. Będzie on miał 442 m długości.