To dwa miesiące później, niż to wynikało ze wcześniejszych nieoficjalnych informacji. - 30 marca, zgodnie z terminem, wykonawca, firma Warbud, zakończyła prace budowlane - mówi rzecznik Gdyni, Joanna Grajter. - Od tego momentu trwają odbiory techniczne. To długotrwała procedura, dlatego zaplanowaliśmy otwarcie Trasy Kwiatkowskiego na 12 czerwca.

Dla kierowców ulga będzie podwójna - tydzień wcześniej otwarty ma zostać remontowany wiadukt na ul. Janka Wiśniewskiego (obecnie ruch prowadzony jest drugim wiaduktem, po jednym pasie w każdym kierunku). Obie inwestycje są powiązane - wiadukt znajduje się przy węźle ul. Janka Wiśniewskiego z Estakadą. Od 12 czerwca obie drogi będą najprawdopodobniej najłatwiejszym sposobem na wydostanie się z Gdyni w kierunku obwodnicy.

Być może przed kierowcami ostatni odcinek Trasy Kwiatkowskiego obejrzą piesi i rowerzyści. Dzięki inicjatywie mieszkańców Gdyni udzielających się na związanym z inwestycjami forum internetowym skyscrapercity.com, magistrat rozważa organizację tzw. "masy krytycznej". Pod tym hasłem kryje się, bardzo popularne na zachodzie, masowe zwiedzanie nowych inwestycji drogowych. Imprezy tego typu organizowane były m.in. na moście łączącym Szwecję i Danię oraz w tunelu drogowym w Hamburgu.

Budowa Trasy Sucharskiego ruszyła w sierpniu 2006 roku. Łączny koszt inwestycji to 231 mln złotych, z czego 173 miliony pochodzą z funduszy unijnych.