Nowe mosty na Autostradzie Poznańskiej mają zostać oddane do użytku w połowie sierpnia. Oba są już prawie gotowe. W środę rozpoczęły się testy obciążeniowe mostu Gryfitów. Najpierw przeprowadzono test statyczny. - Sześć wyładowanych piachem ciężarówek, z których każda waży ok. 40 ton, wjechało na most i stanęło - objaśnia Tomasz Granops, pełniący nadzór nad budową. - W tym czasie czujniki badały siłę ugięcia, pracę mostu.

W czwartek przyszedł czas na testy dynamiczne. Ciężarówki jeździły w tę i z powrotem, a czujniki zapisywały parametry, na podstawie których naukowcy sprawdzą, czy konstrukcja reaguje prawidłowo.

Z pierwszych ustaleń wynika, że test mostu na Regalicy wypadł pomyślnie. Dziś naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy nadzorują badania, przedstawią oficjalne wyniki. Zostaną one zweryfikowane przez inżynierów z Politechniki Szczecińskiej. Także dziś testowany będzie most Pomorzan na Odrze.

Nazwy nowych mostów wymyślili uczestnicy konkursu, który wspólnie z "Gazetą Wyborczą" zorganizowali Radio Szczecin i Urząd Miasta.

Most ponad Odrą Zachodnią ma 206 m długości, prowadzące do niego wiadukty dojazdowe mają łącznie 238 m. Ten nad Regalicą jest o 21 m dłuższy, za to jego wiadukty dojazdowe mają 202 m.