Zakończyła się budowa trzeciego i ostatniego mostu kolejowego przez Wisłę w Krakowie, a tym samym warta ponad 1,2 mld zł przebudowa miejskiej linii średnicowej. Wzrosła przepustowość jednego z najważniejszych odcinków międzynarodowej linii kolejowej E30.
Most kolejowy nad Wisłą w Krakowie. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
W ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych przebudowano wiadukty kolejowe, wybudowano estakady o długości 700 m i trzy sąsiadujące mosty – dwa jednotorowe i jeden dwutorowy. To konstrukcje z trzema przęsłami łukowymi, najdłuższe liczy 116 m i ma wysokość 18 m. Długość przepraw wynosi 234,2 m. Przy jednym z nich powstała kładka pieszo-rowerowa o szerokości 9 m i rozciągająca się na 660 m wraz z odcinkiem przy przeprawie kolejowej.
Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Między stacjami Kraków Główny i Kraków Płaszów pociągi pojadą czterema torami. Jedna linia kolejowa obsługuje połączenia dalekobieżne i międzynarodowe, druga – ruch aglomeracyjny. Przez mosty pociągi pojadą z maksymalną prędkością 100 km/godz.
Estakady wybudowano w miejscu pochodzącego z XIX w. nasypu, co uwolniło przestrzeń do zagospodarowania przez miasto. Ma służyć mieszkańcom, powstaną m.in. ciągi komunikacyjne. Nad ulicami Kopernika, Grzegórzecką i Miodową poszerzono wiadukty kolejowe, by ułożyć na nich cztery tory.
Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” uzyskał dofinasowanie ze środków unijnych w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Przeczytaj także: Kraków. Premetro z tunelem. Co powiedzą mieszkańcy?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.