W ramach zadania powstaną nowe tory postojowe oraz infrastruktura, która przyspieszy obsługę wagonów i znacząco zwiększy wydajność frontu rozładunkowego. Inwestycja wychodzi naprzeciw rosnącemu popytowi na dostawy produktów naftowych drogą kolejową. Front kolejowy ma spełniać najwyższe wymogi dotyczące ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy. Zwiększony potencjał pozwoli w bazie paliw w Nowej Wsi Wielkiej na rozwój usługi przyjęcia nowych produktów, w tym paliw HVO (ang. Hydrogenated Vegetable Oil) – biopaliw alternatywnych dla oleju napędowego stosowanego w silnikach diesla.

W bazie paliw powstanie 21 dwustronnych stanowisk rozładunkowych. Każde zostanie wyposażone w trzy przyłącza do odbioru różnych produktów naftowych: oleju napędowego, benzyny oraz oleju opałowego. Będą mogły jednocześnie rozładowywać 30 cystern kolejowych. Zaplanowano też budowę nowych odcinków torów o łącznej długości 3,5 km.

Efektem realizacji zadania będzie, jak informuje PERN, utworzenie najkorzystniejszego łańcucha logistycznego pod kątem szybkości, kosztów i wolumenów dla importu paliw z hubu paliwowego w Dębogórzu, a także transferu paliw z Rafinerii Gdańskiej w kierunku południowym. Baza paliw w Nowej Wsi Wielkiej jest największym takim obiektem w Polsce i kluczowym ogniwem systemu zaopatrywania kraju w paliwa płynne.

Wykonawcą robót jest spółka Colas Rail Polska, która już wcześniej realizowała kontrakty dla operatora infrastruktury paliwowej. Zakończenie robót przewidziano na 2025 r.

PERN ma 19 baz paliwowych o łącznej pojemności 2,65 mln m3 i cztery bazy ropy naftowej (sumarycznie ponad 4,1 mln m3).

Przeczytaj także: Pierwszy polski pływający terminal. W tym roku pozwolenie na budowę?