• Blok gazowo-parowy będzie zasilany paliwem z gazociągu Gassy–EC Siekierki
  • W 2035 r. 67% energii będzie pochodzić z gazu, a 25% z zielonej energii i ciepła odpadowego
  • Emisja CO2 spadnie o 3 mln ton, to 55% mniej w porównaniu do 2019 r.

EC Siekierki będzie mniej emisyjna już w 2030 r.

Elektrociepłownia Siekierki do 2030 r. zyska nowy blok gazowo-parowy o mocy ponad 550 MWe i 330 MWt. W toku jest uzyskiwanie pozwolenia na budowę gazociągu Gassy–EC Siekierki, kluczowego dla realizacji tej inwestycji. Do 2035 r. zaplanowano też instalację trzech układów kondensacji spalin, pozwalających na odzysk ciepła ze skraplanej pary wodnej. Będą one wspierane pompami ciepła. Efektem będzie zwiększenie wytwarzania ciepła bez konieczności stosowania dodatkowego paliwa. Ma także powstać kotłownia elektrodowa docelowo zasilana z odnawialnych źródeł energii (OZE) w czasie występowania nadwyżek produkcji w sieci. Jej uzupełnieniem będzie akumulator ciepła.


Plany dla elektrociepłowni i ciepłowni w stolicy

W elektrociepłowni Żerań przewidziano blok wielopaliwowy, oparty częściowo na biomasie oraz trzy układy kondensacji spalin, wspierane pompami ciepła i akumulatorem ciepła. W obu obiektach dojdzie do rozbudowy magazynów ciepła, będą akumulować je do 6 400 MWh.

Plany dekarbonizacji wszystkich jednostek wytwórczych w aglomeracji warszawskiej obejmują ciepło generowane z gazu i energii odnawialnej, odzyskiwanie ciepła odpadowego ze ścieków, spalin i systemów chłodzących oraz akumulatory ciepła. Emisja CO2 spadnie o niemal 3 mln ton, to 55% mniej w porównaniu do 2019 r.

Węgiel będzie wyeliminowany

Aktualnie struktura paliwowa warszawskich ciepłowni i elektrociepłowni Grupy Orlen to 61,5% węgla, 22,5% gazu i 16% oleju lekkiego oraz biomasy. W perspektywie 2035 r. węgiel będzie wyeliminowany z produkcji energii. 67% będzie pochodzić z gazu, a 25% z odnawialnych źródeł energii i wykorzystania ciepła odpadowego. Resztę zasilania zapewni lekki olej opałowy, który po 2035 r. będzie zastępowany bioolejem oraz innymi paliwami alternatywnymi. Ciepło odpadowe ma zasilać prawie 600 MWt mocy wytwórczych.

Neutralność klimatyczna do 2050 r.

Niemal całe ciepło sieciowe dla Warszawy jest dostarczane przez spółkę PGNiG Termika z Grupy Orlen. Przyjęty plan neutralności klimatycznej zakłada rozwój kogeneracyjnych i szczytowych jednostek gazowych oraz akumulatorów ciepła i kotłów elektrodowych zasilanych z OZE. Plan wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, między innymi poprzez odzysk ciepła ze ścieków komunalnych oraz układów wody chłodzącej i spalin będących produktem ubocznym spalania paliw stałych i gazowych – czytamy w komunikacie. W perspektywie 2050 r. zaplanowano też zastosowanie biometanu, biooleju oraz technologii wychwytu i składowania CO2, które aktualnie są w fazie rozwoju.

Przeczytaj także: PERN podwoi przyjęcia produktów ropopochodnych drogą kolejową