Partnerzy portalu

Gazociąg łączący podmorską część Baltic Pipe po odbiorze technicznym

Opublikowano: 11-07-2022 Źródło: Gaz-System

Spółka Gaz-System dokonała odbioru technicznego gazociągu relacji Niechorze–Płoty o długości 41 km, który łączy rurociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym. Decyzję o dopuszczeniu obiektu do eksploatacji wydał Urząd Dozoru Technicznego.


Gazociąg Niechorze–Płoty połączy część lądową i podmorską Baltic Pipe. Fot. Gaz-System Gazociąg Niechorze–Płoty połączy część lądową i podmorską Baltic Pipe. Fot. Gaz-System

Budowa Baltic Pipe zbliża się ku końcowi. Na gazociągach i obiektach lądowych w kraju prowadzone są obecnie testy i odbiory. Inwestycja będzie oddana na czas, czyli do 1 października tego roku – powiedział Tomasz Stępień, prezes spółki Gaz-System.

Gazociąg Niechorze–Płoty przechodzi przez pięć gmin w woj. zachodniopomorskim. To Rewal, Trzebiatów, Karnice, Gryfice i Płoty. Przed odbiorem technicznym przeprowadzono próby hydrauliczne i wykonano badania tłokiem geometrycznym. Łącznie przeprowadzono 10 testów szczelności i wytrzymałości.

Gazociąg Niechorze–Płoty. Źródło: Gaz-System Gazociąg Niechorze–Płoty. Źródło: Gaz-System

Po tej procedurze dojdzie do nagazowania obiektu i oddania do eksploatacji. Jednocześnie prowadzone są prace przy budowie terminalu odbiorczego w Konarzewie, trwają także przygotowania do połączenia z gazociągiem podmorskim.

Odcinek rurociągu od pierwszej spoiny połączenia infrastruktury lądowej z podmorską liczy około 90 m (do zespołu zaworowego w Niechorzu). Dalej, do terminala odbiorczego w gminie Rewal będzie to 4,5 km gazociągu o średnicy DN900, a dalej do takiego obiektu w Płotach 36,5 km (DN1000).

W czerwcu odbiór techniczny przeszedł lądowy rurociąg Baltic Pipe między Goleniowem i Lwówkiem. Procedurę odbiorową przeszedł też I etap rozbudowy tłoczni gazu w Odolanowie (dwa agregaty sprężarkowe wraz z towarzyszącą infrastrukturą i obiektami budowlanymi).

Przeczytaj także: Terminal LNG w Świnoujściu obsłuży więcej cystern

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!