1 października minął rok od uruchomienia gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. Instalacja przesyła gaz ziemny z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego przez Danię do Polski. To kluczowy interkonektor dla bezpieczeństwa energetycznego – może potencjalnie pokryć połowę krajowego zapotrzebowania na błękitne paliwo. W ciągu roku na instalacji prowadzono badania i monitoring.
Baltic Pipe: pomiar promieniowania na przebiegu tłoka czyszczącego. Fot. Gaz-System
- W ciągu roku eksploatacji przez Baltic Pipe dostarczono do kraju 5,5 mld m3 gazu ziemnego
- Pełną przepustowość, 10 mld m3 rocznie, gazociąg podmorski osiągnął 30 listopada 2022 r.
- Powstanie raport dotyczący integralności instalacji
Wykorzystanie Baltic Pipe po 12 miesiącach działalności
Położony na dnie Morza Bałtyckiego i liczący 274 km gazociąg Baltic Pipe o średnicy DN900 to pierwszy taki obiekt podmorski. W ciągu roku dostarczył do kraju ponad 5,5 mld m3 gazu ziemnego.
Początkowo, od 1 października do 30 listopada 2022 r., przepustowość gazociągu pomorskiego wynosiła 2 mld m3/rok. Wynikało to ze względów technicznych – prac po stronie duńskiej. Po tym czasie osiągnięto pełnię możliwości, czyli 10 mld m3 rocznie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiały się okresy całkowitego wykorzystania Baltic Pipe, który obok terminalu LNG w Świnoujściu jest jednym z głównych punktów dostaw gazu ziemnego do naszego kraju.
Inspekcje i badania środowiskowe
W pierwszym roku eksploatacji gazociągu prowadzono inspekcje zewnętrzne, w tym badania środowiskowe, a także wewnętrzne - wymagane przez odpowiednie urzędy w Danii, Szwecji i Polsce.
Trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System
W ramach inspekcji zewnętrznej wykonano badania batymetryczne dna i szczegółową kontrolę wizualną zdalnie sterowanym robotem podwodnym wzdłuż całej trasy gazociągu. Podczas inspekcji podmorskiej przeprowadzono też monitoring środowiskowy. Sprawdzano w ten sposób wpływ gazociągu na środowisko morskie po roku eksploatacji. Działania wymagały uzgodnień z właścicielami infrastruktury podmorskiej, z którymi gazociąg Baltic Pipe jest skrzyżowany oraz z urzędami w trzech krajach.
Raport o integralności, umowy z inwestorami w morskie farmy wiatrowe
Na podstawie badań zewnętrznych i wewnętrznych będą przeprowadzone analizy inżynierskie. Posłużą do opracowania raportu dotyczącego integralności gazociągu podmorskiego. W lutym 2023 r. Gaz-System podpisał z firmą SEA Global z Australii pięcioletni kontrakt na usługi doradztwa technicznego z zakresu zarządzania eksploatacją i integralnością gazociągów podmorskich.
Prowadzone są też rozmowy z firmami przygotowującymi projekty nowych morskich farm wiatrowych i infrastruktury energetycznej w okolicach gazociągu Baltic Pipe. Efektem będzie podpisanie niezbędnych umów dotyczących skrzyżowań i umów zbliżeniowych.
Przeczytaj także: Zakończono budowę gazociągu Gustorzyn–Wronów o długości 308 km
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.