• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

EC Żerań: gazociąg gotowy przed terminem

Opublikowano: 01-10-2019 Źródło: Gaz-System S.A.
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

Odbiór techniczny liniowej części gazociągu do Elektrociepłowni Żerań w Warszawie planowany był na październik br. Udało się jednak zrealizować prace wcześniej, dlatego odbiór możliwy był o miesiąc wcześniej.


Budowa gazociągu Rembelszczyzna–Gustorzyn. Fot. Gaz-System S.A. Budowa gazociągu Rembelszczyzna–Gustorzyn. Fot. Gaz-System S.A.

Gazociąg DN500 relacji tłocznia Rembelszczyzna–EC Żerań ma długość około 10 km. Umożliwi on przesył paliwa do nowego bloku gazowo-parowego, który ma zastąpić węglowe kotły parowe. Jego trasę wyznaczono od tłoczni w Rembelszczyźnie przez Białołękę wzdłuż Kanału Żerańskiego do Elektrociepłowni Żerań.

 
Realizacja tej inwestycji była dla spółki Gaz-System priorytetem. Aglomeracja warszawska rozwija się bardzo dynamicznie, co powoduje wzrost zapotrzebowania na ciepło i prąd. (...) produkcja energii z tego niskoemisyjnego surowca. Pozwala to eliminować źródła smogu, szczególnie szkodliwego w ścisłej zabudowie miejskiej – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Trasa 10-kilometrowego gazociągu do Elektrociepłowni Żerań. Źródło: Gaz-System S.A.

Trasa 10-kilometrowego gazociągu do Elektrociepłowni Żerań. Źródło: Gaz-System S.A.

Przyłączenia odbiorców przemysłowych do gazowej sieci przesyłowej to jeden z podstawowych obszarów działalności Gaz-System. Budowa gazociągu do EC Żerań była szczególnym projektem ze względu na lokalizację oraz cel tego przedsięwzięcia. Zadanie, jako spółka, wykonaliśmy przed planowanym terminem. wpływają korzystnie na rozwój gospodarczy danego regionu, a mieszkańcom przynoszą poprawę jakości życia – powiedział Tomasz Stępień, prezes spółki Gaz-System.

Budowa gazociągu na warszawskiej Białołęce była dużym wyzwaniem z uwagi na bliskość osiedli mieszkaniowych oraz liczne przeszkody terenowe. Budowa rurociągu przesyłowego właśnie dlatego w części została wykonana bezwykopowo (zrealizowano dziewięć przekroczeń bezwykopowych – dwa przewierty HDD, sześć mikrotuneli oraz jeden przecisk).

Troska o komfort społeczności lokalnych oraz dbałość o środowisko naturalne podczas budowy były głównymi przesłankami dla zastosowania tych technologii. W sąsiedztwie zabudowań staramy się tak prowadzić inwestycje, by minimalizować niedogodności dla mieszkańców – podkreślił Stępień.

Nowy blok Elektrociepłowni Żerań w Warszawie ma być gotowy w IV kwartale 2020 r. EC Żerań działa od 1954 r. Jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy. Elektrociepłownia dysponuje mocą cieplną 1280 MWt oraz mocą elektryczną brutto 373 MW. Zgodnie z założeniem elektrociepłownia może ogrzać około 43% warszawskich budynków i zaświecić około 6 mln żarówek o mocy 60 W.

Przeczytaj także: Budimex wybuduje kocioł szczytowy w Elektrociepłowni Żerań

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.