Partnerzy portalu

Zakończono bezwykopowe przekroczenia na budowie gazociągu do EC Żerań

Opublikowano: 07-06-2019 Źródło: Gaz-System, inzynieria.com

Trwa budowa gazociągu do Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. Rurociąg będzie mieć około 10 km długości. Do budowy około 30% z całego gazociągu postanowiono wykorzystać technologie bezwykopowe. Wszystkie zaplanowane przejścia, czyli dziewięć, już wykonano.


Budowa gazociągów. Fot. kanalzeranski.pl Budowa gazociągów. Fot. kanalzeranski.pl
  • Gazociąg tłocznia Rembelszczyzna–EC Żerań zostanie posadowiony na głębokości około 1,5 m
  • Metody bezwykopowe posłużyły do pokonania m.in. torów i nabrzeża portu
  • W Polsce na lata 2015–2025 zaplanowano budowę ponad 2000 km gazociągów

Obecnie odbywają się prace związane z uzbrajaniem mikrotunelu o długości 350 m i średnicy zewnętrznej 1099 mm. To przekroczenie zrealizowano pod Kanałem Żerańskim, w okolicach PKP Cargo przy ul. Płochocińskiej.

Fot. kanalzeranski.pl Fot. kanalzeranski.pl

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zakończyliśmy realizację wszystkich przejść bezwykopowych. Dzięki tym metodom w mniej uciążliwy sposób przekroczyliśmy skrzyżowania z drogami, wiaduktami i kanałem. W aglomeracjach zawsze staramy się tak prowadzić inwestycje, by minimalizować niedogodności dla mieszkańców – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu, Operatora Gazociągów Przesyłowych.


Gazociąg relacji tłocznia Rembelszczyzna–EC Żerań umożliwi przesył paliwa do nowego bloku gazowo-parowego, który ma zastąpić węglowe kotły parowe. Jego trasę wyznaczono od tłoczni w Rembelszczyźnie przez Białołękę wzdłuż Kanału Żerańskiego do Elektrociepłowni Żerań. Zaplanowano dziewięć przekroczeń bezwykopowych – dwa przewierty HDD, sześć mikrotuneli oraz jeden przecisk.

Trasa 10-kilometrowego gazociągu do Elektrociepłowni Żerań. Źródło: Gaz-System S.A. Trasa 10-kilometrowego gazociągu do Elektrociepłowni Żerań. Źródło: Gaz-System S.A.

Obecnie EC Żerań może potencjalnie ogrzać około 43% budynków w Warszawie. Po oddaniu nowego bloku będzie produkować o około 55% energii elektrycznej więcej.

Fot. kanalzeranski.pl Fot. kanalzeranski.pl

O bezwykopowych przekroczeniach w ramach strategicznych projektów realizowanych przez Gaz-System, w trakcie XVII Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, opowie Roland Kośka ze spółki Gaz-System S.A. Ekspert omówi m.in. kryteria, jakie decydują o wyborze technologii na etapie projektu lub przy późniejszej zmianie technologii po wyłonieniu wykonawcy.

XVII Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Zorganizowane zostanie w dniach 11–14 czerwca br. w Tomaszowicach k. Krakowa.

Przeczytaj także: Gazociąg do EC Żerań: Gaz-System z kompletem zgód administracyjnych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia