• Łączna długość połączenia gazowego Polski i Słowacji przekracza 170 km
  • Do Polski może płynąć 5,7 mld m3 gazu ziemnego rocznie, na Słowację 4,7 mld m3
  • Inwestycja kończy budową korytarza północ-południe – 15 gazociągów o łącznej długości 860 km

Nowe kierunki dostaw gazu do Polski

W ramach inwestycji Gaz-Systemu powstało połączenie pozwalające na przesyłanie 5,7 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 4,7 mld m3 w kierunku Słowacji. Infrastruktura umożliwi dostawy do kraju surowca z krajów Europy Południowej, Afryki Północnej oraz z obszaru Kaukazu. Nasz południowy sąsiad otrzyma dostęp do paliwa z Baltic Pipe, terminala LNG w Świnoujściu, a także takiego obiektu w Kłajpedzie.

Wybudowane w ramach Inicjatywy Trójmorza nowe połączenie gazowe łączy Polskę z całkowicie nowymi źródłami gazu, które są niezależne od Rosji. Poprzez Słowację, Węgry i Rumunię zyskujemy dostęp do terminali LNG w Grecji, Turcji, Chorwacji, a także do złóż gazu zlokalizowanych na Morzu Śródziemnym i na Kaukazie – powiedział Tomasz Stępień, Prezes spółki Gaz-System.


Gazociąg Polska–Słowacja to wielkie osiągnięcie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej. Jego terminowe ukończenie jest ważnym sygnałem przed zbliżającym się sezonem grzewczym, ponieważ otwiera nowe możliwości zaopatrywania naszych rynków – powiedział Rastislav Ňukovič, dyrektor generalny EUSTREAM.

Powstał korytarz północ-południe

Po uruchomieniu interkonektora między Polską a Słowacją zakończy się potężna inwestycja budowy korytarza północ-południe. To magistrala gazowa złożona z 15 gazociągów o łącznej długości ponad 860 km, węzła gazowego w Strachocinie i nowej tłoczni w Kędzierzynie-Koźlu.

Długość łącznika po stronie polskiej wynosi 61,3 km, a po słowackiej 106 km. W kraju przechodzi przez trzy gminy woj. podkarpackiego – Sanok, Bukowsko i Komańcza. Połączenie z systemem krajowym zapewnia węzeł rozdzielczo-pomiarowy gazu w Strachocinie, gdzie łączą się trzy gazociągi wchodzące w skład korytarza północ-południe. Wzdłuż całej instalacji ułożono światłowód pozwalający na zdalne monitorowanie parametrów pracy i automatyzację sterowania.

Podczas robót wykonano ponad 20 przekroczeń bezwykopowych o łącznej długości blisko 900 m w miejscach przejść przez infrastrukturę drogową, komunalną i cieki wodne. Wykonano też przewiert HDD pod rzeką Sanoczek, drogą wojewódzką i trasą kolejową na głębokości około 50 m o długości 1124 m.

Projekt ważny dla Unii Europejskiej

Komisja Europejska już w październiku nadała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” (ang. Project of Common Interest – PCI). Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych z programów TEN-E (Trans-European Energy Networks) i CEF (instrument „Łącząc Europę”, Connecting Europe Facility). Wsparcie obejmowało wykonanie prac studialnych, projektowych oraz budowlanych na terenie Polski i Słowacji.

Przeczytaj także: Baltic Pipe: wszystkie trzy tłocznie przeszły odbiory techniczne