Badania dotyczące ceny za ropę zostały przeprowadzone na zlecenie G20 (grupy najbardziej rozwiniętych państw). Analizowano zagrożenia dla cen ropy w związku z konfliktem pomiędzy Iranem a USA i UE. "Wstrzymanie eksportu (ropy - PAP) przez Iran do krajów OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), niezrekompensowane przez inne źródła, prawdopodobnie spowodowałoby początkowy wzrost ceny tego surowca o około 20-30% (mniej więcej o 20 – 30 USD za baryłkę), co z czasem prawdopodobnie zostałoby zrównoważone przez innych producentów i rezerwy kryzysowe" - podaje PAP na podstawie dokumentu MFW. Zamknięcie szlaku transportowego może dodatkowo spotęgować napięcie geopolityczne.

Iran jest na piątym miejscu wśród producentów ropy. Przez Cieśninę Ormuz przepływa około 40% światowego morskiego transportu ropy naftowej.

Nałożone przez kraje zachodnie sankcje mają na celu zmniejszenie dochodów Iranu, a w konsekwencji kraj ten powinien zdecydować się na rozmowy i ustępstwa w sprawie programu nuklearnego. Teheran zaprzecza zarzutom co do prowadzenia prac nad bronią atomową. Twierdzi, że działania uznane za groźne są zorientowane na produkcję energii.