Jednym ze sposobów na obniżenie przez przedsiębiorców rachunków za gaz jest kupowanie paliwa grupowo. Takie rozwiązanie stosowane jest już w przypadku kupna energii elektrycznej. W celu kontraktowania tego typu zakupów powstała organizacja o nazwie Polimerowy Gaz (PG), utworzona na bazie grup zakupowych Unii Polskiego Przemysłu Chłodniczego i firmy Business Image, która utworzyła Polimerową Energię, służącą zakupom grupowym energii.
Stosowanie tzw. ekonomii skali daje możliwości osiągnięcia korzystniejszej ceny zakupów. Na tego typu rozwiązaniach w przypadku zakupów prądu firmy zaoszczędziły nawet kilkanaście procent. Zdaniem specjalistów uwolnienie rynku gazu ziemnego jest perspektywiczne dla dużych odbiorców, takich jak duże firmy czy samorządy.
Grupowe zakupy gazu zostaną umożliwione jeszcze w tym roku, kiedy handel gazu na giełdzie się rozwinie i powstanie prawdziwa konkurencja dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Na razie jednak brakuje odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie. Do tego potrzebne są ustawy Prawo energetyczne i Prawo gazowe, które mają zacząć obowiązywać za kilka miesięcy.
Giełda gazu przed miesiącem rozpoczęła działalność w ramach Towarowej Giełdy Energii. Dotychczas jednak doszło tylko do jednej transakcji. Otwarcie giełdy to pierwszy krok w kierunku liberalizacji rynku gazu w Polsce.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.