Rada Ministrów przyjęła Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.
Dokument ma na celu wspieranie działań z zakresu rozwoju rynku i infrastruktury w odniesieniu do energii elektrycznej i gazu ziemnego w postaci CNG i LNG stosowanych w transporcie drogowym oraz transporcie wodnym.
Jakie inwestycje zostały zaplanowane?
Wśród założeń dokumentu pojawił się zapis, że do 2020 r. w 32 aglomeracjach na terenie całej Polski ma pojawić się 6 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych o normalnej mocy, a także 400 punktów o dużej mocy ładowania. Punkty te mają obsługiwać 50 tys. pojazdów.
Poza infrastrukturą dla samochodów elektrycznych, do tego czasu na terenie całego kraju ma powstać 70 punktów tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG). Zgodnie z planami będą one przeznaczone dla 3 tys. pojazdów napędzanych takim paliwem.
Według krajowych ram, trzy lata później, bo do 2025 r., zostaną wybudowane 32 ogólnodostępne punkty tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) i 14 punktów tankowania skroplonego gazu ziemnego (LNG). Powstaną one wzdłuż drogowej sieci bazowej TEN-T. Wśród planowanych inwestycji znajdują się także instalacje do bunkrowania statków skroplonym gazem ziemnym LNG w portach: Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujście.
Realizacja celów Krajowych ram polityki pozwoli na rozwój innowacyjnego i ekologicznego transportu na terenie Polski, a sam program jest spójny z „Planem rozwoju elektromobilności” – czytamy w komunikacie resortu energii.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.