Cieszę się, że w ważnym i ambitnym projekcie rozbudowy terminalu LNG mamy partnerów, którzy rozumieją strategiczne znaczenie tej inwestycji. Wspólnie chcemy wzmocnić poziom bezpieczeństwa: zarówno w kontekście eksploatacji terminalu (obecnie i po jego rozbudowie), jak również szerzej rozumianego bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówi, cytowany w komunikacie, Bartłomiej Słoma, prezes spółki Polskie LNG.


Jak przypomina kmdr SG dr Piotr Patla, od początku jednostki pływające Straży Granicznej asystują gazowcom.

Budowa stanowiska dla naszych jednostek, a co za tym idzie stała obecność Straży Granicznej w rejonie terminalu, z pewnością bezpieczeństwo wzmocni - dodaje Piotr Patla, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Z kolei efektem porozumienia z ZMPSiŚ ma być współpraca w zakresie wymiany informacji i dokumentacji związanej z budową drugiego nabrzeża. A decyzja o rozbudowie zapadła na podstawie wyników studium wykonalności, które powstały pod koniec sierpnia br.


Rozbudowa terminalu o drugie nabrzeże ma zakończyć się w 2021 r.
Jest elementem kompleksowej strategii rozwoju Grupy Kapitałowej Gaz-System. Zwiększenie funkcjonalności i nowe usługi oparte o LNG będą służyły i rozwijały rynek gazu ziemnego w Polsce. Dostrzegamy również duży potencjał w basenie Morza Bałtyckiego w oparciu o skroplony gaz ziemny - wyjaśnia Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju Gaz-System.

Zadanie spółki Polskie LNG to budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu. Otwarty w 2015 r. terminal umożliwia odbieranie gazu ziemnego drogą morską  praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Zobacz zdjęcia: terminal LNG w Świnoujściu nocą