Obecnie obie amerykańskie spółki odpowiadają za budowy skraplających gaz ziemny terminali nad Zatoką Meksykańską – oddanie terminali do użytku planowane jest na lata 2022 i 2023. Od każdej z tych firm PGNiG ma odbierać po 2 mln ton LNG rocznie, co po regazyfikacji oznacza łącznie około 5,5 mld m³ gazu ziemnego.


Dla PGNiG to bardzo ważny krok w rozwoju działalności na rynku skroplonego gazu ziemnego. Po pierwsze, chcemy w ten sposób dywersyfikować strukturę importu LNG do Polski, szczególnie po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego w 2022 r. – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG, dodając:

Po drugie, odbieramy surowiec z USA z myślą o rozbudowie naszego portfela tradingowego. Wolumeny, które będą w stanie zaoferować amerykańscy partnerzy, pozwolą PGNiG na rozwinięcie działalności na globalnym rynku handlu LNG.

Porozumienia dotyczą dostaw LNG w formule FOB (free-on-board). Oznacza to, że sprzedający dostarcza surowiec na statek w porcie załadunku. Od tego momentu nabywca odpowiedzialny jest za ładunek i transport, co daje mu możliwości handlu ładunkami LNG w skali globalnej. Dotychczas zawierano kontrakty w formule DES (delivered-ex-ship), tzn. sprzedający dostarcza LNG do portu rozładunku, a więc odpowiada za transport i wszelkie związane z nim ryzyka.


Port Arthur LNG, spółka należąca do Sempra LNG & Midstream, rozpoczęcie działalność terminalu w Teksasie zaplanowała na 2023 r. Venture Global LNG chce załadować pierwsze metanowce w terminalu Calcasieu Pass w 2022, a w terminalu Plaquemines w 2023 r. Obie te instalacje zlokalizowane będą w Luizjanie.

Przypomnijmy, że 8 czerwca minionego roku odbyła się uroczystość, podczas której odebrano pierwszą dostawę skroplonego gazu z USA, jaki dopłynął do terminala w Świnoujściu – w ramach kontraktu typu spot z amerykańską firmą Cheniere Energy. Z kolei pod koniec listopada podpisano pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG Company Ltd.

Grupa Kapitałowa Sempra Energy z siedzibą w San Diego notowana jest na giełdzie w Nowym Jorku oraz na liście Fortune 500. Jej przychody w 2017 r. wyniosły ponad 11 mld dolarów.

Venture Global LNG z siedzibą w Arlington w Wirginii realizuje w USA dwa projekty terminali eksportowych LNG nad Zatoką Meksykańską. Instalacja Calcasieu Pass będzie miała moc eksportową wielkości 10 mln ton LNG rocznie, a Plaquemines LNG – 20 mln ton LNG rocznie. Venture Global zgromadziło do tej pory 525 mln dolarów na realizację obu inwestycji.

Przeczytaj także: Lotos i PGNiG będą rozwijać rynek LNG nad Morzem Bałtyckim