W skład systemu wchodzi zapora do zbierania rozlewów olejowych za pomocą absorbentów, które są łowione w rybacką sieć. PAP cytuje Lucjana Gucmę z Akademii Morskiej w Szczecinie, który powiedział, że zapora ma za zadanie przechwycić absorbenty, które znalazły się w sieci, a zostały wcześniej wyrzucone z samolotu.

Absorbenty to kostki hydrofobowe, czyli specjalnie odpychające wodę, które wciągają olej.


System powstał w ramach projektu dotyczącego zwalczania rozlewów olejowych poprzez zastosowanie biodegradowalnych absorbentów na południowym Bałtyku.

Sprzęt do reakcji na wyciek ropy będzie stacjonował w gotowości w regionie Bałtyku południowego, przez co ogólna zdolność do reagowania na wycieki ropy naftowej wzrośnie, a potencjalny wpływ zrzutów zanieczyszczeń oleju zostanie znacznie zmniejszony. Inwestycja powinna poprawić zdolności reagowania na wyciek i działać jako demonstrator promowania tego rodzaju koncepcji. Przeprowadzone zostaną krajowe i międzynarodowe warsztaty, które podniosą poziom świadomości oraz skuteczność zwalczania rozlewów olejowych – czytamy na stronie irm.am.szczecin.pl.

Przeczytaj także: Wyciek w Płocku. Rurociąg nie będzie dłużej eksploatowany