W terminalu LNG w Świnoujściu po raz pierwszy gazem skroplonym (LNG) napełniono kriogeniczny kontener zbiornikowy (ISO-kontener). Do tej pory w gazoporcie prowadzono załadunek autocystern.
Terminal LNG w Świnoujściu – ISO-kontener. Fot. Polskie LNG
ISO-kontener, o długości 40 stóp, załadowano 16,2 tonami LNG. Kriogeniczne kontenery zbiornikowe stosuje się do przewozu gazów atmosferycznych oraz LNG w transporcie intermodalnym — morskim, drogowym i kolejowym. Mogą pełnić funkcję stacjonarnych zbiorników magazynowych tam, gdzie np. nieopłacalna jest budowa stacjonarnej stacji satelitarnej LNG.
Naszym celem jest budowa rynku LNG w Polsce i regionie. Jednym z nieodłącznych elementów kształtowania rynku jest rozwój portfela świadczonych przez Polskie LNG usług – mówi, cytowany w komunikacie, Paweł Jakubowski, prezes Polskiego LNG, dodając, że kriogeniczne zbiorniki można porównać do mobilnych magazynów gazu skroplonego. Oznacza to, że odbiorca będzie mógł wykorzystać gaz w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności posiadania w tym celu dodatkowej infrastruktury. Mamy nadzieję, że ten segment naszych usług będzie się w najbliższym czasie intensywnie rozwijał – wyjaśnia prezes.
Załadunek LNG na ISO-kontener (pierwszy z lewej). Fot. Gaz-System
Spółka Polskie LNG prowadzi projekt zwiększenia mocy regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu z 5 mld Nm3 do 7,5 mld Nm3 – oznacza to możliwość pokrycia około połowy obecnego zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce. W ramach projektu pracuje także m.in. nad możliwością załadunku LNG na ISO-kontenery umieszczone na wagonach kolejowych. W planach jest także obsługa jednostek pływających różnej skali, poprzez ich bunkrowanie, ładowanie LNG statków tankujących, czyli bunkierek, jak również przeładunek LNG z jednostek większych na mniejsze i z lądu na jednostki pływające.
W czerwcu br. wojewoda zachodniopomorski wydał zgodę na rozbudowę mocy regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu. Tym samym program rozbudowy największego terminalu gazu skroplonego na Bałtyku wszedł w fazę budowlaną.
Polskie LNG S.A. zajmuje się budową i eksploatacją terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu.
Przeczytaj także: Zgoda na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.