Współpraca z Uniwersytetem Australii Zachodniej będzie kolejnym, tym razem milowym krokiem w budowanych przez nas od dłuższego czasu relacjach z partnerami australijskimi – powiedział Paweł Jakubowski, prezes Polskiego LNG.

Jednym z najbliższych wspólnych działań będzie spotkanie w Polsce kadr akademickich Uniwersytetu Australii Zachodniej oraz ośrodków naukowych Pomorza Zachodniego, w tym ze Szczecina i Świnoujścia.

Prezes Paweł Jakubowski dodał, że liczy, iż współpraca doprowadzi do wdrożenia przez nas najbardziej efektywnych i nowoczesnych rozwiązań technicznych w prowadzonej obecnie rozbudowie terminalu w Świnoujściu.

Projekt rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu spółka Polskie LNG rozpoczęła w tym roku. W efekcie m.in. zwiększy się jego moc regazyfikacyjna z 5 mld m3 do 7,5 mld m3 rocznie, co bliskie będzie połowie rocznego zapotrzebowania Polski na gaz. Rozbudowa ma potrwać 4-5 lat.


LNG jako paliwo ekologiczne i niskoemisyjne staje się obecnie preferowanym napędem dla żeglugi morskiej i śródlądowej, a także coraz powszechniejszym paliwem w transporcie lądowym. Rynek LNG w Polsce, regionie i na świecie stale się rozwija, a nasz terminal po rozbudowie ma szanse odegrać w tym procesie istotną rolę. Między innymi celem naszego uczestnictwa w trwającej obecnie misji gospodarczej w Australii jest zainteresowanie australijskich przedsiębiorstw udziałem w realizacji inwestycji polegającej na rozbudowie terminalu, jak również pozyskanie szerszej wiedzy na temat dostępnych na australijskim rynku rozwiązań dla branży – wyjaśnił Paweł Jakubowski.

Polskie LNG S.A. to właściciel i operator Terminalu LNG w Świnoujściu. Uniwersytet Australii Zachodniej został założony w 1911 r. w Perth. Na dziewięciu wydziałach kształci około 19 tys. studentów.

Przeczytaj także: Wzrośnie przepustowość terminalu LNG w Świnoujściu