• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozbudowa terminalu LNG z unijnym wsparciem

Opublikowano: 24-04-2019 Źródło: Ministerstwo Energii

Podpisano umowę na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. Tym samym spółka Polskie LNG, właściciel i operator instalacji, może ubiegać się o zwrot nakładów do maksymalnej kwoty 553 mln zł. Dofinansowanie to około 2/3 planowanych wydatków.


Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System
  • Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu powiązana jest z budową gazociągu Baltic Pipe
  • O 50% zwiększona zostanie moc regazyfikacyjna terminalu, do 7,5 mld m3 gazu/rok
  • W Świnoujściu wybudowany zostanie trzeci zbiornik LNG

Wsparcie jest zgodne z unijnymi wytycznymi dla pomocy publicznej w obszarze ochrony środowiska i energii. Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu ma przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Polski i krajów bałtyckich. Będzie to możliwe dzięki dywersyfikacji i promocji nowych tras transportowych w regionie.

Rozbudowa terminalu LNG jest częścią koncepcji tzw. Bramy Północnej, na którą składa się także projekt budowy gazociągu Baltic Pipe. Dzięki niemu od października 2022 r. trafi do Polski gaz ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym. Realizacja obu inwestycji umożliwi pełne pokrycie polskich potrzeb importowych gazem sprzedawanym po konkurencyjnych cenach – mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Jak z kolei dodaje Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG, dofinansowanie ma pomóc w rozbudowie instalacji, a także budowie nowych elementów.

Zwiększamy moc regazyfikacyjną instalacji o 50%, która docelowo osiągnie moc 7,5 mld m3 gazu/rok, odpowiadającą około 40% dzisiejszego zapotrzebowania Polski na ten surowiec. Rozbudowa umożliwi nam uruchomienie bardziej konkurencyjnej oferty usług związanych z regazyfikacją i rozładunkiem LNG, na które mamy w Polsce coraz większe zapotrzebowanie – wyjaśnia Paweł Jakubowski.

Terminal LNG – rozbudowa. Źródło: UW w Szczecinie Terminal LNG – rozbudowa. Źródło: UW w Szczecinie

Zwiększenie mocy regazyfikacyjnej terminalu w Świnoujściu ma zostać osiągnięte poprzez rozbudowę układu regazyfikatorów SCV oraz morskiego systemu przeładunkowego, a także budowę lądowego systemu załadunkowego na kolej oraz trzeciego zbiornika LNG wraz z wymaganymi instalacjami i urządzeniami.


Od końca stycznia tego roku spółka Polskie LNG ma komplet decyzji środowiskowych oraz lokalizacyjnych dotyczących wszystkich projektów w ramach rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. Trwają już przetargi. Pierwszy ogłoszono w grudniu 2018 r. Dotyczy budowy: trzeciego zbiornika o pojemności 180 tys. m3, dodatkowych instalacji procesowych zwiększających moc regazyfikacyjną oraz instalacji przeładunkowej LNG wraz z bocznicą kolejową. Z kolei na początku tego roku ogłoszono przetarg na budowę dodatkowego nabrzeża statkowego.

W lutym tego roku prowadząca projekty w ponad 140 krajach na świecie firma Tractebel została doradcą technicznym spółki Polskie LNG, będzie pomagać w rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu.

Wszystkiego o rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu dowiesz się TUTAJ.

Polskie LNG S.A. jest operatorem i właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zadaniem spółki jest eksploatacja i rozwój infrastruktury terminalu, jak również budowa rynku LNG w Polsce i regionie.

Przeczytaj także: Węgry chcą kupić 1/4 udziałów w terminalu LNG w Chorwacji

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!