Gazprom będzie próbował wywrzeć prawny nacisk na duńskie władze, aby te szybciej wydały pozwolenie na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w obrębie swoich wód terytorialnych. Obecnie przygotowywane są materiały, które pozwolą rosyjskiemu gigantowi paliwowemu złożyć pozew.
Nord Stream 2 ma być oddany do użytku w 2019 r. Fot. Ksanawo/Shutterstock
- Rosja sprzeciwia się przedłużaniu procedur związanych z wydaniem zezwolenia na budowę Nord Stream 2
- Gazprom posiada już komplet potrzebnych pozwoleń, nie licząc jednego: zezwolenia na budowę w obrębie duńskich wód terytorialnych
- Rosjanie przygotowują się do batalii sądowej
Rosja grozi Danii pozwem, choć jak oceniają prawnicy, nie ma do tego mocnych podstaw. Gazprom przekonany jest jednak, iż Duńczycy zwlekają w sposób nieuzasadniony z procesem wydania zezwolenia na ułożenie gazociągu Nord Stream 2, dlatego chce zmusić ich do podjęcia działań.
Przedstawiciel Gazpromu Dmitrij Chandoga powiedział 29 kwietnia br., iż nadal utrzymuje się szansa dokończenia i uruchomienia w tym roku Nord Stream 2. Chandoga podkreślił, iż głównym problemem koncernu jest obecnie opór Danii ws. wydania zezwolenia na budowę rurociągu.
Zgodnie z żądaniem duńskiego regulatora spółka Nord Stream 2 AG złożyła kolejny wniosek, tym razem dotyczący trzeciego wariantu trasy gazociągu. Regulator wstrzymał rozpatrzenie pierwszych dwóch wniosków, dopóki nie zostanie przeanalizowany trzeci wariant. Gazpromowi pozostało się jedynie odwołać od tej decyzji.
Jednocześnie Gazprom walczy o to, by budowany przez nich gazociąg został wyłączony spod uchwalonych niedawno przepisów dyrektywy gazowej. Przepisy unijne objąć mają podmorskie części gazociągów położonych na terytorium Unii Europejskiej, których dotyczyć będą restrykcyjne przepisy trzeciego pakietu energetycznego. W przypadku Nord Stream 2, to 50-kilometrowy odcinek rurociągu, znajdujący się na terenie niemieckich wód terytorialnych. Dla zarządcy gazociągu generowałoby to problemy logistyczne, m.in. związane z rozdziałem dostaw i wytwarzania od eksploatacji sieci przesyłowych oraz regulacją taryf.
Nord Stream 2 to podmorski gazociąg łączący systemy przesyłowe Rosji i Niemiec, wciąż w fazie realizacji. Będzie mieć 1200 km długości, a jego przepustowość oszacowano na 55 mld m³/rok. Trasa rurociągu prowadzona została przede wszystkim przez wody Bałtyku (gazociąg ułożony będzie na jego dnie). Według pierwotnego harmonogramu budowa potrwać ma do końca br.
Więcej informacji na temat budowy Nord Stream 2 znajdziesz tutaj.
Przeczytaj także: Nord Stream 2: Rosja sprzymierzyła się z Czechami
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.