Partnerzy portalu

Lotos rozpoczął holowanie platformy Petrobaltic [zdjęcia]

Opublikowano: 23-09-2019 Źródło: Lotos

Platforma Petrobaltic, która przebudowana została na Morskie Centrum Produkcyjne, opuściła nabrzeże Gdańskiej Stoczni Remontowa, na co czekała od końca sierpnia br. Tym samym Lotos rozpoczął jej holowanie na złoże B8.


Plaforma Petrobaltic. Fot. Marcin Trzciński/Lotos Plaforma Petrobaltic. Fot. Marcin Trzciński/Lotos
  • Holowanie przebudowanej platformy Petrobaltic podzielono na dwa etapy
  • Sam moduł mieszkalny waży około 550 ton
  • To część pierwszej fazy uruchamiania złoża B8

Docelowym miejscem holowania jest złoże B8, które znajduje się około 70 km na północ od Jastarni, w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Holowanie rozpoczęto w piątek 20 września br. Pierwszym przystankiem jest znajdujące się w Porcie Północnym kotwicowisko nr 4, gdzie, jak poinformowano, Morskie Centrum Produkcyjne będzie czekać przynajmniej przez trzy dni na odpowiednie warunki pogodowe pozwalające na dalszy transport.

Plaformy wiertnicze. Fot. Marcin Trzciński/Lotos Plaformy wiertnicze. Fot. Marcin Trzciński/Lotos

Przebudowa platformy Petrobaltic trwała niespełna dwa lata. W efekcie z obiektu typu wiertniczego zamieniona została na nowoczesne, ekologiczne i wydajne centrum produkcyjne. Kluczowe było nasuwanie i montaż czterech modułów o wadze kilkuset ton każdy, które weszły w skład systemu separacji ropy naftowej, systemu sprężania i eksportu gazu, systemu zatłaczania wody do złoża oraz systemu energetycznego.


Dużym wyzwaniem było też posadowienie na platformie ważącego około 550 ton modułu moduł mieszkalnego z lądowiskiem dla śmigłowców.

Morskie Centrum Produkcyjne. Fot. Marcin Trzciński/Lotos Morskie Centrum Produkcyjne. Fot. Marcin Trzciński/Lotos

Przebudowa platformy Petrobaltic to jeden z elementów zagospodarowania złoża B8. Obecnie trwają prace, których efektem będzie wydobycie z czterech odwiertów produkcyjnych. W komunikacie Lotos poinformował, że plan zagospodarowania złoża B8 zakłada dalszy rozwój infrastruktury na złożu w drugiej fazie, która umożliwi zwiększenie wolumenu wydobycia ropy i gazu poprzez dodanie kolejnych otworów produkcyjnych do eksploatacji, stabilny transport gazu wybudowanym w 2018 r. przez Lotos Petrobaltic rurociągiem do Władysławowa oraz stabilizację pracy złoża poprzez zatłaczanie wody.

Jak wygląda holowanie plaformy Petrobaltic? Fot. Marcin Trzciński/Lotos Jak wygląda holowanie plaformy Petrobaltic? Fot. Marcin Trzciński/Lotos

Lotos Petrobaltic to część Grupy Kapitałowej Lotos. Działa w obszarze bałtyckim, zajmuje się m.in. eksploatacją złoża B3 oraz zagospodarowaniem złoża B8.

Przeczytaj także: Fuzja Orlenu z Lotosem – jest ważne porozumienie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!