PGNiG Upstream Norway z Grupy PGNiG powiększa zaangażowanie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka podpisała właśnie umowę na pozyskanie udziałów w złożu Alve Nord i zwiększenie udziału w złożu Gina Krog. Drugą stroną kontraktu jest Aker BP.
Wydobycie gazu. Fot. think4photop/Adobe Stock
- Efektem ma być wydobycie o 100 mln m3 gazu rocznie więcej
- W ramach umowy polski koncern wypłaci 62 mln USD
Efektem umowy będzie zwiększenie o 3,3%, czyli do 11,3%, udziałów w Gina Krog. W zamian Aker BP otrzyma 5% udziałów w niedawno odkrytym przez PGNiG złożu Shrek (koncesja PL838/838B, polski koncern jest jego operatorem i posiada 40% udziałów) oraz 51 mln USD. Gaz wydobywany ze złoża Gina Krog, wraz z wolumenami wynikającymi z wcześniejszych akwizycji w latach 2017-2019, trafi do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe. Ponadto w ramach tej samy umowy PGNiG kupi 11,92% udziałów w koncesji PL127C obejmującej nieeksploatowane jeszcze złoże gazowe Alve Nord. W tym wypadku chodzi o 11 mln USD, przy czym płatność będzie uzależniona od zagospodarowania złoża.
Teraz umowę będzie analizować norweska administracja naftowa i organy korporacyjne obu spółek. Jak oszacowano, dzięki wejściu w życie tego kontraktu w przyszłości PGNiG Upstream Norway będzie wydobywać o 100 mln m3 gazu rocznie więcej.
Umowa doskonale wpisuje się w strategię Grupy Kapitałowej PGNiG. Z jednej strony służy dywersyfikacji dostaw gazu i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o własne zasoby. Z drugiej, zwiększenie naszego zaangażowania w produkującym już złożu Gina Krog przełoży się na natychmiastowy wzrost wydobycia spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co będzie mieć pozytywny wpływ na EBITDA PGNiG – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG S.A.
Po sfinalizowaniu transakcji z Aker BP, PGNiG Upstream Norway będzie posiadać udziały w 31 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Obecnie wydobywa już gaz ziemny i ropę naftową z pięciu złóż, a prace przygotowawcze prowadzone są na sześciu kolejnych: Skogul, Ærfugl, Duva, Tommeliten Alpha, King Lear oraz Shrek (wkrótce ma ruszyć produkcja na dwóch pierwszych).
Wspomniany wcześniej Baltic Pipe to podmorski gazociąg o długości 310 km, którego budowa powinna rozpocząć się w tym roku. Będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. Ma połączyć nasz kraj ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfe Kontynentalnym, za pośrednictwem duńskiego i norweskiego systemu przesyłowego. Gazociąg do użytku powinien zostać oddany w październiku 2022 r.
Przeczytaj także: PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego i ropy naftowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.