• Zasoby nadającego się do wydobycia gazu ziemnego wzrosną o 7,3 mld m3
  • Czas eksploatacji kopalni zostanie przedłużony o 10 lat
  • Obniżą się koszty prac wydobywczych, spadnie emisja gazów cieplarnianych

Większa efektywność

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz rozwiązań chmurowych jesteśmy w stanie przyspieszyć procesy analityczne oraz zwiększyć ilość i szczegółowość przetwarzanych danych. W efekcie poprawimy efektywność działalności poszukiwawczo-wydobywczej zarówno pod względem operacyjnym, jak i finansowym – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.


Będzie więcej zasobów do wydobycia

Technologie informatyczne zostaną wykorzystane do analizy różnych wariantów realizacji prac wiertniczych i inwestycji związanych z zagospodarowaniem złóż. W efekcie dojdzie do zwiększenia zasobów ropy i gazu, którymi dysponuje spółka. Zdaniem ekspertów firmowych efektem wdrożenia Smart Field w latach 2021 i 2022 będzie zwiększenie możliwych do wydobycia zasobów gazu ziemnego o 7,3 mld m3.

Nowe narzędzia analityczne

Wraz z wcześniejszymi rezultatami już zakończonych przedsięwzięć cyfrowych, łączny wzrost ilości surowca do wydobycia przekroczy 11 mld m3. Narzędzia informatyczne pozwolą na wykorzystanie tych zasobów. Według PGNiG Smart Field zagwarantuje utrzymanie stabilnego poziomu wydobycia krajowego gazu ziemnego oraz umożliwi przedłużenie pracy kopalni eksploatujących złoża średnio o 10 lat. Dzięki temu zabezpieczone zostaną dostawy, wzrosną wpływy gmin z podatków i opłat od wydobycia, a miejsca pracy będą utrzymane.

Optymalizacja dzięki sztucznej inteligencji

Smart Field oferuje kompleksowe podejście pozwalające na bardzo dokładne analizy całego procesu produkcyjnego – od złoża po system przesyłowy. Jego wykorzystanie nie tylko zwiększy bazę zasobów węglowodorów, ale także umożliwi obniżenie kosztów wydobycia dzięki optymalizacji inwestycji w infrastrukturę produkcyjną. Symulacje różnych wariantów eksploatacji złóż wspierane sztuczną inteligencją to sposób na wybór najlepszej organizacji pracy, liczby odwiertów i zwiększenie efektywności infrastruktury powierzchniowej. Dodatkową korzyścią będzie obniżenie emisji gazów cieplarnianych związanych z działalnością poszukiwawczo-wydobywczą.

Gaz ziemny może odegrać kluczową rolę w procesie szybkiej dekarbonizacji krajowej gospodarki. Chcemy, aby dostarczane przez nas paliwo charakteryzowało się jak najmniejszym śladem węglowym w całym łańcuchu wartości. Dlatego działania na rzecz ograniczenia emisji w segmencie upstream są jednym z naszych priorytetów – podkreślił Paweł Majewski.

Postępuje cyfryzacja działalności górniczej

Wdrożenie Smart Field to już kolejny etap cyfryzacji poszukiwań i wydobycia węglowodorów. W 2029 r. spółka wprowadziła platformę Cyfrowe Złoże, która na jednym modelu złoża integruje pracę specjalistów z różnych dziedzin związanych z wydobyciem węglowodorów. Sukces tego rozwiązania zachęcił PGNiG do rozszerzenia jego możliwości o automatyzację procesów analitycznych w oparciu o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe wsparte dużą mocą obliczeniową, jaką daje cyfrowa chmura. Zdaniem Roberta Perkowskiego, wiceprezesa spółki ds. operacyjnych, wdrażany projekt to skok technologiczny otwierający nowe możliwości budowania pozycji na światowych rynkach. A możliwość zdalnej obsługi projektowania prac poszukiwawczo-wydobywczych staje się szczególnie istotna w obliczu pandemii koronawirusa.

Minimalizacja ryzyka

Każde przekroczenie harmonogramu projektu to koszty. Dzięki Smart Field minimalizujemy ryzyko opóźnień, poprzez umożliwienie powszechnego dostępu do posiadanych danych i specjalistycznego oprogramowania z każdej lokalizacji Grupy. Wprowadzenie takich rozwiązań pozwoli naszym specjalistom na wspólną pracę w tym samym czasie na tych samych modelach, co znacznie zwiększy jej tempo oraz efektywność – podsumował Robert Perkowski.

Przeczytaj także: PGNiG będzie wiercić w Zjednoczonych Emiratach Arabskich