PKN Orlen zaimportował w ramach pilotażu certyfikowany biometan, odpowiednik gazu ziemnego. Ma to być krok do osiągnięcia neutralności emisyjnej koncernu. Poinformowano też o ogłoszeniu w najbliższym czasie strategii wodorowej.
Fot. EZPS/Adobe Stock
Parametry jakościowe biometanu są podobne jak dla gazu ziemnego, jednak produkuje się go z odpadów organicznych, a nie wydobywa. Ogranicza wykorzystywanie paliw kopalnych, może służyć do produkcji biowodoru i znajduje zastosowanie w transporcie. Biometan zakupiono od spółki RWE Supply & Trading, zostanie wykorzystany na potrzeby Orlenu.
Do tej pory firma Orlen Południe kupiła trzy biogazownie rolnicze, gdzie z produktów rolniczych, opadowych i pozostałości z przetwórstwa będzie wytwarzany biometan dla przemysłu i energetyki. Koncern planuje utworzenie spółki celowej, które będzie inwestować w tworzenie sieci biometanowni. PKN Orlen podpisał też porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu.
W najbliższym czasie ma zostać ogłoszona strategia wodorowa grupy. Znajdą się w niej m.in. kwestie obniżania emisyjności wodoru i jego wykorzystania w transporcie. Armen Artwich, członek zarządu Orlenu powiedział podczas telekonferencji, że spółka jest zarówno dużym producentem wodoru, jak i jego konsumentem. Jednocześnie obserwuje sprzedaż wodoru na swoich stacjach i jego użytkowanie w celach transportowych.
W obu dziedzinach prowadzimy zaawansowane prace nad aplikacją technologii wodorowych, one stanowią bardzo istotny komponent naszej strategii do 2030 r. Oba te komponenty będzie spinać strategia wodorowa grupy Orlen, którą planujemy w najbliższym czasie ogłosić – dodał.
Jednym z elementów strategii jest wdrażany już projekt Hydrogen Eagle, realizowany na rzecz rozwoju technologii nisko- i zeroemisyjnego wodoru. Działania mają doprowadzić do obniżenia emisyjności zakładów produkcyjnych koncernu i jego spółek zależnych oraz zwiększania udziału wodoru jako paliwa dla pojazdów. Produkcja będzie realizowana z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz technologii przetwarzania odpadów komunalnych.
W ramach projektu zaplanowano budowę dziewięciu hubów wodorowych – pięciu w Polsce, trzech w Czechach i jednego na Słowacji.
Przeczytaj także: Kopalnia JSW przechodzi na zasilanie metanem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.