• Łączna długość gazociągów do pływającego terminalu LNG wynosi 249 km
  • Najkrótszy (Kolnik–Gdańsk) czeka na pozwolenia na budowę
  • Wszystkie gazociągi będą oddawane do użytku w latach 2025–2026

Pływający terminal FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) w Zatoce Gdańskiej planowano jako jednostkę zdolną do wytwarzania około 6,1 mld m3 zregazyfikowanego gazu ziemnego. Ze względu na zainteresowanie dostawami Czech i Słowacji nowy plan zakłada, że na terminal złożą się dwie jednostki o łącznej wydajności co najmniej 12 mld m3.


Trzy gazociągi obsłużą pływający terminal LNG w Gdańsku

Rozprowadzenie dodatkowych ilości gazu z pływającego terminalu FSRU w okolicach Gdańska zapewnią planowane przez Gaz-System gazociągi. Na terenie woj. pomorskiego powstaną dwa – Kolnik–Gdańsk o długości około 35 km oraz Gardeja–Kolnik, który będzie liczyć mniej więcej 86 km. Na obszarze woj. kujawsko-pomorskiego zostanie ułożony trzeci, najdłuższy gazociąg Gustorzyn–Gardeja (128 km).

Wszystkie gazociągi lądowe programu FSRU pomyślnie przeszły procedury środowiskowe, tym samym osiągnęliśmy pierwszy ważny kamień milowy. Teraz pracujemy nad tym, aby jak najszybciej uzyskać kolejne zgody administracyjne i rozpocząć budowę – powiedział Tomasz Stępień, prezes spółki Gaz-System.

W przypadku gazociągu z Gdańska do Kolnika, spółka ubiega się o pozwolenie na budowę. Dla dwóch pozostałych kolejnym etapem prac po uzyskaniu decyzji środowiskowej będzie złożenie wniosków o decyzje lokalizacyjne.

Projekt FSRU to inwestycja strategiczna

Programy FSRU, Baltic Pipe i rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, składają się na tzw. Bramę Północną. Przesyłany z nich siecią gaz ziemny ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju i zwiększyć zdolności transportowe surowca do odbiorców w całej Polsce. Inwestycja w FSRU, podobnie jak pozostałe, przyczyni się do rozwoju konkurencyjnego rynku błękitnego paliwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego została uwzględniona na czwartej liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej (ang. Projects of Common Interest – PCI).

Wszystkie trzy gazociągi będą miały, według aktualnych danych, średnice 1000 mm. Ciśnienie robocze wyniesie 8,4 MPa. Najkrótszy, Kolnik–Gdańsk, będzie oddany do użytku w 2025 r., a pozostałe dwa (Gardeja–Kolnik i Gustorzyn–Gardeja) w 2026 r. Terminal FSRU w wersji zakładającej zdolności regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m3 ma zostać uruchomiony w perspektywie 2027/2028 r.

Przeczytaj także: Baltic Pipe – pierwszy lądowy odcinek po odbiorze technicznym