• Początkowe ograniczenia będą łagodne, wymogów nie spełni jedynie 2% aut w mieście
  • Od lipca 2026 r. restrykcje będą ostrzejsze i obejmą nawet 20–25% pojazdów
  • Efektem będzie spadek emisji pyłów zawieszonych o ponad 80% i tlenków azotu o 50%

W Europie jest ponad 300 stref czystego ruchu, dołączy do nich Kraków

W Europie działa już ponad 300 SCT, a kolejnych 200 stref jest przygotowywanych. W Polsce także inne miasta pracują nad wprowadzeniem takiego rozwiązania. W pierwszym etapie w Krakowie zostanie ograniczony wjazd najstarszych pojazdów, najmocniej zanieczyszczających powietrze.

Eliminacja pieców to za mało, pora na pojazdy

W mieście obowiązuje zakaz stosowania węgla i drewna jako paliwa do ogrzewania, jednak po wymianie niemal wszystkich pieców, problem złej jakości powietrza nie zniknął całkowicie. Jednym z problemów jest transport drogowy emitujący głównie szkodliwe tlenki azotu, ale także pyły zawieszone PM10 i PM2,5.


Krakowskie pomiary realnej emisji spalin wykazały, że wprowadzenie SCT i stopniowego wycofywania starszych pojazdów (przede wszystkim benzynowych niespełniających normy Euro 3 i z silnikiem Diesla z normami niższymi niż Euro 5) znacząco ograniczy stężenie tlenków azotu w powietrzu.

Dwa etapy – łagodny i ostrzejszy

W pierwszym etapie ograniczenia będą bardzo łagodne. Do miasta nie wjadą auta prawie i ponad 30-letnie. W przypadku pojazdów zarejestrowanych pierwszy raz przed 1 marca 2023 r. dozwolony będzie wjazd samochodów benzynowych i LPG spełniających normę Euro 1 i zasilanych olejem napędowych z normą Euro 2. Jeśli rejestracja nastąpiła później wymagana będą odpowiednio normy Euro minimum 3 i 5.

Od lipca 2026 r. w SCT będą mogły się znajdować pojazdy spełniające minimum normę Euro 3 (benzyna, LPG) i Euro 5 (silnik Diesla).

Ocenia się, że wtedy emisja tlenków azotu spadnie o połowę w porównaniu z rokiem 2019, a pyłów zawieszonych o nawet 82%.

Przewidziano wyjątki: do SCT wjadą kierowcy, którzy do 1 marca 2023 r. ukończą 70 lat oraz auta osób niepełnosprawnych.

Generalnie ograniczenia dotkną 2% pojazdów w pierwszym etapie istnienia SCT oraz 20–25% w drugim. Strefa obejmie niemal całe miasto.

Przeczytaj także: Elektrownia Bełchatów – mniejsza emisja rtęci dzięki nowej technologii