Verdande jest złożem ropy naftowej i gazu ziemnego. Zasoby nadające się do wydobycia ocenia się na 36,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Zgodnie z planem złożonym w norweskim Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii wiercenia rozpoczną się pod koniec 2024 r., a wydobycie rok później.

Produkcja ma odbywać się z trzech odwiertów. Otwory będą podłączone do infrastruktury pobliskiego złoża Norne. Obniży to koszty inwestycji i przyspieszy zagospodarowanie zasobów. Cała instalacja przyniesie efekt ekologiczny dzięki wyższej efektywności energetycznej.

By rozpocząć prace konieczne jest zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji przez norweski resort ropy naftowej i energii.

Złoże Verdande rozciąga się na obszarze sześciu koncesji i składa z dwóch akumulacji węglowodorów: Cape Vulture i Alve Nord East. Ta druga została odkryta w 2020 r. przez AkerBP i PUN na koncesji PL127C. Spółki, wraz z udziałowcami pozostałych koncesji, podjęły decyzję o wspólnym zagospodarowaniu całego obszaru – czytamy w komunikacie.

Udział PGNiG Upstream Norway w złożu wynosi 0,8%. Pozostali partnerzy to Equinor Energy – operator złoża oraz firmy Petoro, Vår Energi i Aker BP.

Zasoby znajdują się w pobliżu innych aktywów polskiej spółki – już eksploatowanych złóż Skarv oraz AErfugl oraz przygotowywanych do zagospodarowania Shrek i Alve Nord.

Przeczytaj także: Podmorski gazociąg Baltic Pipe działa już z pełną mocą