Poszukiwania złóż prowadzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w woj. wielkopolskim (powiaty średzki i kościański) przyniosły odkrycie nowych zasobów gazu ziemnego. To łącznie około 600 mln m sześc.
Nowe złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce. Fot. ilustr. 3ru78/Adobe Stock
- Głębokość otworów poszukiwawczych wyniosła 3170 m i 2800 m
- Gaz jest zaazotowany, ale zawiera ponad 75% metanu
- Przygotowania do eksploatacji potrwają trzy lata
Wydobycie gazu ziemnego wyniesie 20 mln m3 rocznie
Prace prowadzono w gminie Nowe Miasto nad Wartą (powiat średzki) oraz gminie Czempiń (powiat kościański). Złoża odkryto w utworach geologicznych czerwonego spągowca – to jeden z głównych obszarów poszukiwań prowadzonych przez spółkę w zachodniej Polsce.
Zagospodarowanie nowych zasobów zajmie około trzy lata. Następnie rozpocznie się eksploatacja. Oszacowano, że łączne wydobycie może wynieść 20 mln m3 rocznie. Gaz ziemny w złożach jest zaazotowany, ale ma wysoką zawartość metanu, przekraczającą 75%.
Dwa nowe złoża, odkryte w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców. Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.
Wiercenia w poszukiwaniu gazu ziemnego
Wiercenia prowadzące do odkrycia pierwszego złoża gazu ziemnego rozpoczęły się w miejscowości Rogusko w gminie Nowe Miasto nad Wartą w lipcu 2022 r. Prowadziły je spółki PGNiG i Orlen Upstream. Kierunkowy otwór poszukiwawczy Rogusko-1K osiągnął całkowitą długość 3170 m. Odkrycia dokonano w piaskowcach eolicznych górnego czerwonego spągowca, charakteryzujących się bardzo dobrymi własnościami zbiornikowymi. Utwory te są wysoce perspektywiczne pod kątem występowania w ich obrębie przemysłowych akumulacji gazu ziemnego. Dowodzą tego złoża odkryte w okolicy w ubiegłych latach – czytamy w komunikacie.
Drugie złoże odkryto na obszarze gminy Czempiń za pomocą otworu poszukiwawczego Roszkowo-1. Wiercenie realizowało PGNiG w sierpniu 2022 r. Odwiert w miejscowości Piotrowo Drugie osiągnął głębokość 2800 m. Prace zaprojektowano na podstawie wyników badań sejsmicznych 3D. Roszkowo jest czwartym złożem w tej części woj. wielkopolskiego. Wcześniej udokumentowano zasoby Borowo (2018), Szczepowice (2019) oraz Granówko (2019).
Roboty prowadzono na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz ich wydobywanie – Śrem-Jarocin i Kościan-Śrem.
Przeczytaj także: Polska i Czechy chcą budować nowy gazociąg i pływający terminal
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.