Partnerzy portalu

Pływający terminal LNG w Gdańsku – krok do budowy

Opublikowano: 12-12-2022 Źródło: Gaz-System, inzynieria.com

Projekt LNG Gdańsk dotyczący budowy pływającego terminalu gazu skroplonego uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych na opracowanie specyfikacji technicznej i przeprowadzenie prac projektowych. Dokumentacja ma doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę morskiej części obiektu.


Terminal LNG. Fot. ilustr. Eric Middelkoop/Adobe Stock Terminal LNG. Fot. ilustr. Eric Middelkoop/Adobe Stock
  • Prace obejmą m.in. badania dna morskiego oraz projekty budowlany i wykonawczy
  • Pływający terminal LNG znajduje się na unijnej liście gazowej infrastruktury krytycznej
  • Zdolności regazyfikacji zaplanowano na 6,1 mld m3 rocznie, ale możliwe, że będą większe

Pływający terminal LNG w Gdańsku przyczyni się do uniezależnienia UE od dostaw z Rosji

Decyzją Komisji Europejskiej (KE) z instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) zadanie „Prace przedinwestycyjne do uzyskania pozwolenia na budowę dla morskiej części PCI 6.27 LNG Gdańsk (PL)” dofinasowano kwotą 19,6 mln euro. Zgodę wyraziły państwa członkowskie Unii Europejskiej. Formalne przyjęcie decyzji nastąpi w najbliższych tygodniach.

Wsparcie przedsięwzięcia podkreśla jego znaczenie dla uniezależnienia się od dostaw gazu ziemnego z Rosji i zwiększenia bezpieczeństwa dostaw. Wzrośnie także dostępność LNG dla Polski i regionu.


Pływający terminal LNG – dokumentacja ma doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę

Jak informuje Gaz-System, prace projektowe obejmą m.in. badania dna morskiego, inwentaryzację środowiskową, projekt FEED (Front End Engineering Design), projekty budowlany i wykonawczy oraz uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych z pozwoleniem na budowę włącznie.

Terminal FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) wpisuje się w unijną i krajową politykę związaną z bezpieczeństwem dostaw i sprostaniem rosnącemu popytowi na gaz ziemny w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Mapka projektu LNG Gdańsk. Źródło: Gaz-System Mapka projektu LNG Gdańsk. Źródło: Gaz-System

Pływający terminal LNG – infrastruktura krytyczna o znaczeniu wspólnotowym

Projekt został zaliczony do przedsięwzięć o znaczeniu wspólnotowym (ang. Project of Common Interest – PCI ) w ramach korytarza priorytetowego „Gazowego połączenia międzysystemowego Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej (NSI East Gas)”. Znajduje się także na liście gazowej infrastruktury krytycznej KE w planie szybkiego zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenia transformacji ekologicznej – REPowerUE.

Pływający terminal LNG – trzy gazociągi rozprowadzą gaz ziemny

Roczne zdolności regazyfikacji pływającego terminalu LNG w Gdańsku mają wynosić 6,1 mld m3, choć niewykluczone, że będzie to dwukrotnie więcej ze względu na zainteresowanie Czech i Słowacji. Otwarcie zaplanowano na przełom lat 2027/2028, ale możliwe, że nastąpi to wcześniej, nawet w 2025 lub 2026 r. LNG po regazyfikacji będzie wprowadzany do trzech gazociągów lądowych: Kolnik-Gdańsk (35 km), Gardeja–Kolnik (86 km) oraz Gustorzyn–Gardeja (128 km). Pierwszy uzyskał już pozwolenie na budowę.

Przeczytaj także: Podmorski gazociąg Baltic Pipe działa już z pełną mocą

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia