• Zakończono zasadniczy etap budowy podziemnej bariery
  • Gotowa jest już wstępna dokumentacja projektowa wału ziemnego
  • Czeska strona otrzymała od Polaków 45 mln EUR

W umowie Polska zobowiązała się m.in. do dokończenia budowy podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego w celu profilaktycznej ochrony wód na terytorium Czech. Poza tym powstanie też np. wał ziemny.

W przypadku ekranu przeciwfiltracyjnego, przekazano już stronie czeskiej informacje dotyczące projektu budowlanego i parametrów obiektu. Zakończono też wykonywanie ponad 200 zainiekowanych otworów, co było zasadniczym etapem budowy bariery podziemnej. Obecnie prowadzona jest ocena skuteczności bariery. Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, właściciel kopalni Turów, zapewnia, że inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem i w terminie zawartym w decyzji środowiskowej.


Jeśli chodzi o wał ziemny, gotowa jest już wstępna dokumentację projektowa, zawierająca specjalistyczne studium w zakresie hałasu i dyspersji pyłu. Opracowanie zostało zaopiniowane przez stronę czeską. Kolejnym krokiem jest uzyskanie wszelkich wymaganych pozwoleń, a następnie nastąpi faza robót budowlanych. 

Kopalnia Turów – o co chodzi w sprawie z kopalnią?

Powodem sporu między krajami było złożenia przez Czechów skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na, ich zdaniem, negatywny wpływ kopalni Turów na regiony przygraniczne. Według czeskiej strony, w wyniku wydobycia węgla miało dojść do zmniejszenia się poziomu wód gruntowych.

Po miesiącach negocjacji 3 lutego 2022 r. podpisano umowę, na mocy której – poza wspomnianymi wyżej inwestycjami – polska strona przekazała potem Czechom 45 mln EUR, w tym 35 mln EUR środków rządowych oraz 10 mln EUR z budżetu Fundacji PGE. Mniejsza z tych kwot zasiliła budżet woj. libereckiego z zamiarem wsparcia regionalnych projektów środowiskowych. Na mocy umowy powstał też Fundusz Małych Projektów, którego celem jest wzmocnienie ochrony środowiska w sąsiedztwie kopalni, tak po czeskiej, jak i polskiej stronie.

Dzięki węglowi brunatnemu z kopalni Turów w 2022 r. Elektrownia Turów wyprodukowała 12 tys. TWh energii elektrycznej, pokrywając 7% krajowego zapotrzebowania. Obecnie Kompleks Turów dostarcza prąd do domów 3,7 mln Polaków.

Kopalnia Turów

Kopalnia i elektrownia Turów w Bogatyni należą do PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. resort klimatu przedłużył koncesję na wydobywanie w Bogatyni węgla brunatnego do 2026 r. Czesi twierdzili też, że udzielając tej koncesji Polska naruszyła szereg obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów.  

Przeczytaj także: Rurociąg Boronów–Trzebinia już gotowy. Trwa rozruch