• W złożu Øst Frigg może być 40-90 mln boe ropy, a nie 18–45 mln boe
  • PGNiG Upstream Norway ma w nim 12,3% udziału
  • Wydobycie zaplanowano na 2027 r.

Złoża ropy naftowej na dwóch koncesjach

Złoże będzie zagospodarowane z wykorzystaniem planowanej infrastruktury obszaru Yggdrasil (wcześniej NOAKA), jednego z największych projektów wydobywczych realizowanych obecnie na całym Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jego partnerem jest Grupa Orlen.

Øst Frigg znajduje się na koncesjach PL873 i PL442. PUN ma tu udział w wysokości 12,3%. Do niedawna tutejsze zasoby ropy naftowej szacowano na 18–45 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Jednak wyniki uzyskane z odwiertu poszukiwawczego pokazują, że do wydobycia może być dwa razy więcej surowca – 40-90 mln boe. Dla PUN to 5-11 mln boe. Kolejne analizy pozwolą na dokładne określenie zasobności złoża. Ich wyniki musi potwierdzić Norweski Dyrektoriat Naftowy.


Zagospodarowanie ośmiu złóż z udziałem polskiej firmy

Na ośmiu złożach, w tym Øst Frigg, prowadzone są prace dotyczące zagospodarowania obszaru Yggdrasil. To jedna z największych inwestycji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o wartości 45 mld zł. Przedsięwzięcie jest realizowane z wykorzystaniem zachęt podatkowych, wprowadzonych w Norwegii w związku z COVID-19. Udział polskiego koncernu w tych zasobach to około 13%.

Jeśli wyniki się potwierdzą, ilość surowca przypadającego na PUN w projekcie Yggdrasil wzrośnie z 26,7 mln do 31 mln boe ropy naftowej i kondensatu (dla uśrednionego poziomu zasobów złoża Øst Frigg). Będą one wykorzystywały planowaną infrastrukturę projektu Yggdrasil. Mają wysoką rentowność i nie będą wymagały dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

Za cztery lata rozpocznie się wydobycie

Na koncesji PL873 partnerami PUN są operator AkerBP (47,7% udziałów) i Equinor (40%). W przypadku PL442 jest to wyłącznie AkerBP (87,7%). Plan zagospodarowania i eksploatacji obszaru Yggdrasil złożono do norweskiej administracji w grudniu 2022 r. Wydobycie ropy i gazu rozpocznie się na początku 2027 r.

Projekt Yggdrasil opracowała firma Lotos Exploration & Production Norge, której aktywa przejął PUN w ramach konsolidacji działalności wydobywczej.

Przeczytaj także: Pierwsza na świecie produkcja wodoru w integracji z elektrociepłownią