Pod rezerwatem zrealizowano przewiert HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) o długości 2016 m i maksymalnej głębokości 41 m. To najdłuższy taki przewiert w Polsce. Prace prowadzono metodą Intersectotwór wykonywano jednocześnie od strony wlotu i wylotu z użyciem dwóch wiertnic. Takie rozwiązanie pozwala na realizację przewiertu o znacznie większej długości niż w przypadku standardowego, jednokierunkowego wiercenia. Wykonawcą zadania była firma GGT Solutions.

Prace realizowano w ramach przebudowy odcinka gazociągu Goleniów–Police (9,7 km). Był to jeden z pięciu przewiertów HDD na trasie. Ich łączna długości wyniesie 6,7 km. Metody bezwykopowe pozwalają na bezinwazyjne przekraczanie rzek, linii kolejowych, dróg i obszarów cennych przyrodniczo, jak rezerwat Olszanka.

To siedlisko wielu chronionych gatunków zwierząt (w tym bielika), a także miejsce występowania wyjątkowych terenów torfowych. Wybór horyzontalnego przewiertu kierunkowego, zamiast wykopu otwartego, pozwolił ominąć ten cenny obszar. Po zakończeniu przebudowy, naziemny odcinek gazociągu znajdujący się na terenie rezerwatu zostanie rozebrany. Poprawi to warunki życia lokalnej fauny.

W latach 2016–2023 podczas realizacji inwestycji Gaz-Systemu wykonano kilkaset przekroczeń podziemnych o łącznej długości 102 km. Gazociąg Goleniów–Police należy do najważniejszych takich instalacji na Pomorzu Zachodnim. Dostarcza błękitne paliwo do aglomeracji szczecińskiej i zakładów chemicznych. Zakończenie przebudowy zaplanowano na 2025 r.

Przeczytaj także: Kto zbuduje gazociąg pod Czarną Przemszą?