• Po wymianie udziałów zasoby gazu PUN wzrosną o 0,42 mld m3
  • Transakcja pozwoli na przesunięcie części wydobycia na kolejne lata
  • Umożliwi też efektywne zarządzanie obszarem wydobycia i zwiększenie wartości aktywów

Korzyści z wymiany udziałów w złożach gazu ziemnego

W wyniku transakcji zasoby gazu ziemnego PUN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrosną o 0,4 mld m3. Spółka poprawi efektywność i zmniejszy koszty zarządzania w koncesjach na obszarze Skarv.

Zgodnie z umową pomiędzy PGNiG Upstream Norway (PUN) i Wintershall Dea Norge, w zamian za 3,08% udziałów w złożu Ærfugl Nord, Grupa ORLEN otrzyma 11,92% udziałów w złożu Idun Nord i 1,92% udziałów w koncesji PL211 CS, obejmującej złoża Adriana i Sabina – czytamy w komunikacie.

Wymiana zwiększy zasoby wydobywalne gazu ziemnego o 0,42 mld m3. PUN zyska możliwość optymalizacji swojego profilu produkcyjnego. Eksploatacja zasobów Idun Nord oraz Adriana i Sabina nie została jeszcze uruchomiona. To pozwoli na przesunięcie części wydobycia na kolejne lata, kiedy zmniejszy się produktywność aktualnie eksploatowanych złóż.


Transakcja wymaga zatwierdzenia przez norweską administrację naftową. Po wymianie udział PUN w nowych złożach będzie taki sam, jak w złożu Skarv, głównym ośrodku działania polskiej spółki. To ujednolicenie pozwoli na efektywne zarządzanie całym obszarem i zwiększenie wartości posiadanego tam pakietu aktywów.

Zasoby zlóż Idun Nord, Adriana i Sabina

Zasoby wydobywalne Idun Nord oceniane są na 3,3 mln m3 boe (ekwiwalentu ropy naftowej). To przede wszystkim gaz ziemny (3 mld m3, z czego 0,35 mld m3 dla PUN). Uruchomienie produkcji zaplanowano na 2027 r. Eksploatacja będzie prowadzona z wykorzystaniem instalacji wydobywczych złoża Skarv. Po zakończeniu transakcji partnerami PUN na Idun Nord będą Equinor (36,17% udziałów), Wintershall Dea Norge (28,08%) i Aker BP (23,84%, operator).

Polska firma ma już 10% udziałów w złożach Adriana i Sabina zakupionych w czerwcu 2023 r. Szacowane zasoby to 38–88 mln boe. Sprawdzi to odwiert rozpoznawczy, który wkrótce zostanie wykonany. Zagospodarowanie zaplanowano poprzez połączenie z instalacją na złożu Ærfugl i stamtąd do infrastruktury złoża Skarv. Partnerzy PUN to Wintershall Dea Norge (38,08%, operator), Petoro (35%.) i Aker BP (15%).

Po wymianie aktywów udział PUN w złożu Ærfugl Nord spadnie do 11,92%. Pozostali koncesjonariusze to operator Aker BP (30%), ), Equinor (30%) i Witershall Dea Norge (28,08%).

Wzrośnie rentowność produkcji

Jak informuje Orlen, zagospodarowanie Idun Nord, Adriana i Sabina z wykorzystaniem instalacji wydobywczych na złożu Skarv zwiększy rentowność eksploatacji tego obszaru poprzez obniżenia kosztów uruchomienia produkcji z nowych złóż oraz jeszcze efektywniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Spadnie emisyjność wydobycia – dla złoża Idun Nord jest szacowana na 4,5 kg CO2 na 1 boe.

Przeczytaj także: Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy – prace nad studium wykonalności