BLABO to system automatycznego czyszczenia zbiorników na ropę naftową z osadów umożliwiający ich separację i odzysk węglowodorów na bardzo wysokim poziomie. Naftoserwis ma jeden od 2019 r. Do tej pory wyczyszczono nim magazyny ropy o pojemności 1,16 mln m3. Jeszcze pięć lat temu było to 50 tys.m3, a w 2023 r. – 300 tys.m3. Teraz firma zakupiła drugi taki system.

Sprzęt jest wykorzystywany głównie w obiektach Grupy PERN. Jest potrzebny ze względu na znacznie powiększenie pojemności i liczby zbiorników ropy w ostatnich kilku latach. Czyszczenie umożliwia sprawne i nieprzerwane działanie infrastruktury technicznej baz PERN.

Drugi system BLABO jest już w bazie magazynowej w Miszewku Strzałkowskim. Dotarł drogą lądową bezpośrednio od producenta (firma Oreco z Danii). Koordynacja tego procesu była skomplikowana i wymagała wielu uzgodnień zarówno ze stroną duńską, jak i polską. Kolumna pojazdów pokonała ponad 1200 km – czytamy w komunikacie. Pierwszym zadaniem będzie wyczyszczenie jednego ze zbiorników o pojemności 50 tys. m3 w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem.

W 2024 r. zaplanowano czyszczenie ośmiu zbiorników o łącznej pojemności 376,5 tys. m3.

Przeczytaj także: Gaz-System kupił spółkę Gas Storage Poland, operatora magazynów gazu