• W ramach HySPARK powstaną autobusy, ciągniki i wózki obsługi lotnisk zasilane wodorem
  • W 2026 r. przy lotnisku Chopina zostanie otwarta stacja tankowania
  • Na Mazowszu powstanie ekosystem łączący producentów wodoru z dostawcami technologii i końcowymi użytkownikami

17 partnerów międzynarodowego projektu HySPARK

Realizowany przez Orlen i konsorcjum 17 partnerów międzynarodowy projekt HySPARK jako pierwszy w Polsce pozyskał finasowanie z unijnego programu Clean Hydrogen Partnership.

Pojazdy wodorowe, które powstaną w ramach HySPARK będą zasilane paliwem z hubu Orlenu we Włocławku. Stacja przy lotnisku Chopina zostanie otwarta w 2026 r. Jak informuje koncern, autobusy napędzane wodorem dostarczy firma Arthur Bus, ciągniki wodorowe firma Quantron, z kolei wózki obsługi naziemnej stołecznego lotniska włoska firma Atena. Pojazdy będą wykorzystywane przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, Orlen oraz LS Airport Services.

W Polsce kilka samorządów korzysta z autobusów napędzanych wodorem, w Poznaniu działa pierwsza ogólnodostępna stacja wodorowa dla m.in. samochodów osobowych. Orlen planuje testy pojazdów do obsługi naziemnej na lotnisku Chopina i autobusów komunikacji miejskiej w Warszawie.

Partnerzy z pięciu krajów

W ramach projektu HySPARK (ang. Hydrogen Solutions for euroPean Airports & Regional Kinetics) współpracują partnerzy z pięciu krajów – Polski, Niemiec, Włoch, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Powstanie m.in. rynek dystrybucji wodoru w obszarze Polski Środkowej. W zakresie biznesowym przedsięwzięcie jest koordynowane przez płocki koncern, a administracją zajmuje się Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy (IEN-PIB). Prace badawczo-rozwojowe prowadzą IEN-PIB, Politechnika Warszawska, RINA i Bureau Veritas Polska.

Regionalny ekosystem wodorowy

HySPARK powstał w ramach działalności Klastra Mazowieckiej Doliny Wodorowej, która zrzesza już 48 partnerów, reprezentujących instytuty badawcze, uczelnie wyższe oraz przedsiębiorstwa publiczne i prywatne. Celem jest stworzenie na Mazowszu regionalnego ekosystemu wodorowego, który będzie łączył producentów wodoru z dostawcami technologii i końcowymi użytkownikami różnych sektorów, m.in. transportu (wykorzystanie wodoru jako paliwa w pojazdach) oraz przemysłu (wykorzystanie surowca np. do produkcji nawozów sztucznych) – czytamy w komunikacie.

Projekt zakłada budowę systemów wodorowych także wokół innych europejskich lotnisk.

Przeczytaj także: 26 magazynów energii. Największy przetarg w Europie