Nowa metoda ma pozwolić na wykorzystanie około 100 tys. ton CO2 rocznie, co znacznie ograniczy emisje. Do 2030 r. koncern planuje osiągnąć potencjał zagospodarowania lub sekwestracji około 3 mln ton CO2 każdego roku.

Dwutlenek węgla pozyskany z produkcji będzie wykorzystywany np. jako surowiec do specjalistycznych produktów petrochemicznych, materiałów budowlanych, polimerów do druku 3D, modyfikatorów czy komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego.

By osiągnąć te cele, prowadzony jest projekt badawczo-rozwojowy w oparciu o uzyskany przez spółkę patent otrzymywania węglanu etylenu z CO2 i tlenku etylenu. Te związki chemiczne posłużą do rozwoju nowych, zaawansowanych produktów chemicznych, takich jak oligowęglanodiole i inne komponenty poliuretanów, węglan dimetylu czy elektrolity do baterii litowo-jonowych.

Aktualnie prace związane z projektowaniem i budową instalacji pilotażowych, a także stworzeniem stanowisk badawczych w laboratoriach Centrum Badawczo-Rozwojowego. Testy zaplanowano na lata 2025–2026, po pilotażu skala zwiększy się do demonstracyjnej. Po 2030 r. ma dojść do wdrożenia przemysłowego.

Inne badanie mają doprowadzić do zagospodarowania wychwyconego CO2 w materiałach budowlanych, jak betony ze związanym dwutlenkiem węgla. Takie mieszanki betonowe pozwolą na oszczędność w zużyciu cementu do kilkunastu procent redukcji jego masy w mieszance betonowej, bez wpływu na właściwości.

Przeczytaj także: Niskoemisyjna stal na budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power