Elementy wież morskiej farmy wiatrowej Baltic Power w 15% będą wykonane ze stali niskoemisyjnej. Powstaje ona w piecach hutniczych zasilanych energią odnawialną z surowca z recyklingu. Inwestycja Grupy Orlen i kanadyjskiej firmy Northland Power zmniejszy dzięki temu ślad węglowy o 10%.
Produkcja elementów wież morskich farm wiatrowych. Fot. Orlen
Górne elementy 52 z 76 wież, na których zostaną zamontowane gondole z wirnikami, powstaną ze stali niskoemisyjnej. Będzie to 15% całej stali użytej do budowy tych konstrukcji. Jest ona produkowana prawie w całości z surowców z recyklingu, w piecu elektrycznym zasilanym wiatrową energią odnawialną. Ma takie same parametry jak tradycyjna. Wytwarzana jest Charleroi (Belgia) przez koncern ArcelorMittal. Intensywność emisji CO2 jest niższa o 66%/kg w porównaniu ze stalą konwencjonalną.
Sama morska farma wiatrowa Baltic Power ma produkować rocznie 4 TWh zeroemisyjnej energii elektrycznej, co pozwoli uniknąć emisji 2,8 mln ton CO2 w porównaniu do wytwarzania elektryczności w elektrowniach węglowych.
#BalticPower to pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca niskoemisyjną stal w elementach konstrukcji. Do jej produkcji używany jest surowiec z recyklingu i energia odnawialna. Zastosowanie tego materiału pozwoli na ograniczenie śladu węglowego w całym cyklu życia… pic.twitter.com/scfDgJtM2t730
">
Morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy 1140 MW powstanie w odległości 23 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego. Będzie się składać z 76 wiatraków z turbinami o jednostkowej mocy 15 MW (ich producentem jest duński Vestas). W tym roku zaczną się przygotowania do budowy fundamentów, w 2025 r. dojdzie do instalacji wież z gondolami i wirnikami. Trwają prace nad lądową stacją elektroenergetyczną, która umożliwi odbiór energii z elektrowni morskiej.
Obiekt ma zapewniony całych cały łańcuch dostaw. Wśród dostawców znajdują się firmy pochodzące z Polski. Koszt budowy to 4,73 mld euro, finansowanie jest już zapewnione (w formule Project Finance). Grupa posiada koncesje pozwalające na budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 6,4 GW (wraz z Baltic Power).
Przeczytaj także: W Szczecinie powstaną dwie fabryki elementów morskich farm wiatrowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.