Mimo pandemii koronawirusa, w Polsce ciągle prowadzone są budowy najważniejszych dróg. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), „nie wstrzymujemy i nie zamykamy budów”. Dodano, że to oraz „ogłaszanie nowych przetargów i podpisywanie kolejnych umów jest niezbędne dla utrzymania stabilności na rynku budowlanym, co w obecnej sytuacji jest kluczowe dla całej gospodarki”.
Fot. Freedy/Adobe Stock
- Wdrożono wytyczne, które pozwolą przyśpieszyć płatności i rozliczenia
- Na razie firmy budowlane borykają się głównie z absencjami
- W minionym roku przekroczyliśmy 4000 km dróg szybkiego ruchu
Generalna Dyrekcja wspólnie z szeroko rozumianą branżą monitoruje sytuację na wszystkich budowach. Wdrożono postępowania uelastyczniające współpracę między wszystkimi stronami inwestycji. Wykonawcy pracują z zachowaniem bezpieczeństwa i zaleceń sanitarnych związanych, zrezygnowano z organizacji rad technicznych i rad budowy w tradycyjnej formie, a dopuszczono pracę zdalną. Podobnie jest w przypadku kontaktów przedstawicieli GDDKiA z inżynierami i dyrektorami kontraktów; dotyczy to też m.in. zlecania czy odbioru badań laboratoryjnych, przekazywania placu budowy.
Źródło: GDDKiA
Dyrekcja przypomniała, że umowy zawierają zapisy, które mogą być wykorzystane w sytuacjach nadzwyczajnych. Ewentualne roszczenia będą rozpatrywane indywidualnie, zgodnie z zapisami kontraktów. W komunikacie zapewniono, że wdrożono wytyczne, które pozwolą przyśpieszyć płatności i rozliczenia. Ta trudna sytuacja dotyka wszystkich, ale współpraca, dialog i zaufanie, jakie wypracowaliśmy w ostatnich miesiącach i latach, pozwolą nam przetrwać w nowej rzeczywistości. Zatrzymanie procesu inwestycyjnego będzie niebezpieczne dla sytuacji gospodarczej. Jesteśmy teraz jej motorem napędowym i w nowych, wyjątkowych okolicznościach, na nieco zmodyfikowanych zasadach, będziemy dalej realizować nasze zadania.
Źródło: GDDKiA
Na razie firmy budowlane borykają się głównie z absencjami. Są już przypadki wyjazdu, ze strachu przed zamknięciem polskich granic, brygad ukraińskich; spodziewany jest około 20-procentowy odpływ pracowników z Ukrainy. Ponadto już w zeszłym tygodniu odnotowano 300-procentowy wzrost absencji pracowników względem okresu sprzed wirusa, ze względu na zamknięcie szkół i konieczność opieki nad dziećmi. Kłopotów z płynnością finansową firm eksperci dopiero się spodziewają. Pierwszy sprawdzian będziemy mieć na koniec marca, bo to najczęstszy moment, kiedy na większości budów dochodzi do fakturowania. Pełne rozwinięcie problemu zobaczymy na koniec kwietnia – mówił w rozmowie z naszym serwisem Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
2020 r. rozpoczęliśmy mając w Polsce 4121,3 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1696,2 km autostrad i 2425,1 km tras ekspresowych. W 2019 r. GDDKiA oddała do użytku 460 km nowych dróg. Z kolei 2020 r. rozpoczęła z 960 km w realizacji, z czego, zgodnie z pierwotnymi planami, w tym roku udostępnionych powinno być co najmniej 116,8 km. W sumie w trakcie najbliższych trzech lat zamierza otworzyć ponad 800 km dróg. Ponadto na ten rok zaplanowała ogłoszenie przetargów dotyczących budowy 353 km nowych tras. To łącznie 25 odcinków obwodnic, dróg ekspresowych i autostrad.
Przeczytaj także: Drogi, które Generalna Dyrekcja odda w 2020 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.