• Wyroby medyczne można już importować do państw UE bez ceł i podatku VAT
  • Decyzja dotyczy m.in. masek, respiratorów i zestawów testów
  • Zwolnienie z tych danin będzie obowiązywać przez sześć miesięcy

Celem tego działania jest zwiększenie dostępności sprzętu i wyposażenia dla personelu medycznego i pacjentów. Ma pomóc szpitalom i placówkom medyczny, które w wielu krajach borykają się z niedoborami m.in. masek czy respiratorów podczas walki z pandemią koronawirusa.

Reklama: Szukasz transportu z Chin do Polski? Grupa BGT jest niezawodnym dostawcą ładunków z Azji do UE.

Zniesienie danin importowych dotyczy właśnie masek i respiratorów, a także wyposażenia ochronnego, zestawów testów i innego sprzętu medycznego. Zwolnienie będzie obowiązywać przez pół roku.

W tej sytuacji najważniejsze jest, aby sprzęt i środki medyczne szybko trafiły tam, gdzie są potrzebne. Dzięki zniesieniu ceł i podatku VAT na przywóz tych produktów spoza UE, KE pomoże zwiększyć dostępność tych produktów. Chcę ponownie wyrazić mój głęboki szacunek oraz wdzięczność dla pracowników służby zdrowia w całej Europie. Dzisiejsza decyzja powinna pomóc im w uzyskaniu sprzętu, który jest niezbędny do ochrony i dalszego ratowania życia – powiedział Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki.


KE już 20 marca br. wezwała państwa członkowskie i Wielką Brytanię do złożenia wniosków o zniesienie cła i VAT od wyrobów medycznych sprowadzanych z krajów trzecich. Wszystkie te państwa złożyły wnioski. Podjęta decyzja obowiązuje z mocą wsteczną od 30 marca 2020 r.

Według KE unijne prawodawstwo dysponuje wyjątkowymi narzędziami pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych, które mogą być wykorzystane do stawienia czoła bezprecedensowemu kryzysowi sanitarnemu spowodowanemu koronawirusem.

Przepisy celne, zgodnie z rozporządzeniem Rady nr 1186/2009/WE, umożliwiają zwolnienie z opłat celnych na rzecz ofiar katastrof. Mogą one być stosowane w odniesieniu do przywozu dokonywanego przez organizacje państwowe lub zatwierdzone organizacje charytatywne lub dobroczynne. Aby umożliwić taką pomoc, wymagana jest decyzja KE na wniosek zainteresowanych państw członkowskich – czytamy w komunikacie. Podobne przepisy, o zwolnieniu z podatku VAT przywozu niektórych towarów zawiera dyrektywa Rady 2009/132/WE.

Przeczytaj także: Komisja Europejska zwiększy budżet na repatriacje i zapasy medyczne