• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Koronawirus nie zatrzyma inwestycji w ramach CPK

Opublikowano: 05-05-2020 Źródło: PAP, inzynieria.com

Mimo pandemii koronawirusa, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego nie jest zagrożona. Odwrotnie, planowane w ramach tej inwestycji projekty, w tym także drogowe i kolejowe, mają być, jak powiedział w rozmowie z PAP prezes spółki CPK Mikołaj Wild, „pozytywnym impulsem dla gospodarki, rynku pracy i PKB w dobie ewentualnego spowolnienia”.


Źródło: CPK Źródło: CPK
  • Do lotniska ma prowadzić 10 tzw. szprych kolejowych
  • Inwestycje na kolei pochłoną 40 mld zł
  • CPK ma obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie

Prezes Wild zapewnił, że mimo pandemii i wprowadzonych w związku z nią ograniczeń spółka CPK funkcjonuje na 100%, ponadto wszystkie zaplanowane działania w części lotniskowej i kolejowej odbywają się zgodnie z harmonogramem. Podkreślił też, że aktualne załamanie rynku lotniczego ma charakter przejściowy.

Obecnie trwa postępowanie na koncepcję zasilania nowych tras kolejowych: do drugiego etapu zaproszono trzy z pięciu zainteresowanych podmiotów. Ponadto analizowane są uwagi mieszkańców i samorządowców odnośnie korytarzy dla planowanych inwestycji drogowych i kolejowych. W sumie w wyniku ogólnopolskich konsultacji wpłynęło ponad 80 tys. wniosków. Raport powinien być gotowy do końca czerwca br. W III kwartale tego roku powinniśmy też poznać doradcę technicznego: w ostatnim czasie trwał dialog techniczny, w którym udział wzięli zarządcy lotnisk w Singapurze, Seulu i Tokio. Aktualnie trwają też prace nad elementami tzw. master planu.


Centralny Port Komunikacyjny powstać ma w środkowej części Polski, między Warszawą a Łodzią, na przełomie lat 2027/2028. Zajmie około 3 tys. ha. Do portu i Warszawy prowadzić ma 1600 km linii kolejowych. Głównym założeniem jest powstanie 10 tzw. szprych prowadzących do lotniska ze wszystkich kierunków Polski, by podróż pociągiem między Warszawą a największymi naszymi miastami trwała nie dłużej niż 2,5 godz., a ze stolicy do lotniska 15 min.

Źródło: inzynieria.com Źródło: inzynieria.com

Szacunkowy koszt budowy samego lotniska to 35 mld zł, a wartość kolejowych robót 40 mld zł. Docelowo CPK ma obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie.

Przeczytaj także: Miasta i gminy protestują przeciw planom komunikacyjnym CPK

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!