Koleje dużych prędkości, projekt HS2 (High Speed Two) to gigantyczna inwestycja planowana na wiele lat, usprawniająca przewozy kolejowe przy jednoczesnym ograniczeniu emisji cieplarnianych. W kwietniu potwierdzono realizację przedsięwzięcia.
Wizualizacja dworca na planowanej HS2. Źródło: HS2
- Wykonawca pierwszego etapu budowy kolei dużych prędkości dokończy przygotowania do budowy
- Pierwszy odcinek linii z Londynu do Birmingham będzie liczył 26 km
- Cała ta trasa to 215 km z tunelami (50 km) i wiaduktami (16 km)
W pierwszej fazie zostanie zbudowana linia kolejowa z Londynu do Birmingham o długości ponad 215 km, z 50 km tuneli i 16 km wiaduktów. Jej otwarcie zaplanowano między 2029 a 2033 r. Czas podróży między tymi miastami skróci się z 82 do 45 min. W kolejnym etapie powstanie połączenie z Manchesteru do Leeds (ponad 335 km, w tym 24 km tuneli i 45 km wiaduktów. Łącznie inwestycja obejmie osiem z 10 największych miast w Wielkiej Brytanii.
Po uruchomieniu HS2 będzie liczył 25 stacji i obsłuży około 30 mln podróżnych. Będzie zintegrowany z siecią szkockich linii kolejowych. Ma zapewnić 500 tys. nowych miejsc pracy. Jednocześnie długodystansowe podróże kolejowe będą emitować 17 razy mniej CO2 od przelotów prowadzonych między miastami objętymi planowanym przedsięwzięciem i o 7 razy mniej w stosunku do podróży samochodowych na tych trasach.
Na wykonawcę wartego 3,3 mld funtów przedsięwzięcia, wybrano konsorcjum spółek STRABAG, Skanska i Costain. W połowie kwietnia br. spółka HS2 Ltd, zadecydowała o rozpoczęciu budowy na południowym odcinku planowanej trasy, o długości prawie 26 km. Kontrakt obejmuje zaprojektowanie i budowę tuneli Euston, Approaches oraz Northolt. Prace projektowe pierwszego etapu przedsięwzięcia są już niemal ukończone. Wkrótce rozpocznie się drugi obejmujący, po ukończeniu projektowania, przeprowadzenie robót budowlanych.
Na razie 400-osobowy zespół zajmie się dokończenie projektów. Ze względu na pandemię COVID-19 wstrzymano niemal wszystkie prace budowlane (z wyjątkiem niezbędnych). Projektowanie będzie kontynuowane na odległość, ale jeśli stanie się to możliwe, działania zostaną wznowione na miejscu.
Pomimo wyjątkowych wyzwań, jakie stawia przed nami wszystkimi kryzys koronawirusowy, cieszymy się, że podjęto kolejny krok w realizacji tego złożonego projektu infrastrukturalnego. Umowa daje naszym pracownikom poczucie bezpieczeństwa w tym obecnie niepewnym środowisku. Konsorcjum zrobi wszystko, by zakończyć budowę tak samo pomyślnie jak wstępny projekt i przygotowanie – podsumował Thomas Birtel, prezes STRABAG SE.
Przeczytaj także: Brytyjski sąd nakazał dowieść bezpieczeństwa tuneli w Euston
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.