• Wykonawcy otrzymają wynagrodzenie nawet wtedy, kiedy przekroczą termin realizacji
  • Będą otrzymywać płatności częściowe lub zaliczki
  • Nowe przepisy dotyczą tylko przetargów ogłaszanych po wejściu ustawy w życie

Według Urzędu Zamówień Publicznych planowane przepisy poprawią przepływy gotówkowe w realizowanych zamówieniach publicznych. To m.in. artykuły dotyczące płatności zaliczkowych, częściowych wypłat dla wykonawców, zabezpieczenia należytego wykonania umowy, kar umownych i wadiów. Dla przedsiębiorstw to teoretycznie dobra wiadomość. Teoretycznie ponieważ możliwość rezygnacji z wadium i płatności zaliczkowych zostanie wprowadzona tylko dla przetargów ogłoszonych po wejściu przepisów w życie.

Nowe regulacje umożliwiają zmiany umów, jeśli zamawiający wykaże, że trwająca epidemia wpływa na należyte wykonanie umowy. Z powodu epidemii może dochodzić do problemów kadrowych (np. brak pracowników zagranicznych, osoby na kwarantannach czy zajmujące się dziećmi), zaburzeń w dostawach materiałów i urządzeń czy spowolnienia prac ze względu na wymogi sanitarne. W proponowanej tarczy aneksowanie umów nie będzie już zależne od woli zamawiającego (takie było dotychczasowe rozwiązanie).


Wykonawcy, którzy z powodu koronawirusa przekroczyli umowne terminy zakończenia inwestycji publicznej, otrzymają pełne wynagrodzenie, nie będą naliczane kary umowne. Przewidziano też -zakaz potrącania kar umownych zastrzeżonych na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo epidemii oraz przez 90 dni od dnia ich odwołania, o ile do takich zdarzeń doszło w trakcie epidemii. Dochodzenie kar umownych będzie możliwe po zakończeniu ustawowego okresu lub poprzez wezwanie do zapłaty.

Dla zamówień o wartościach co najmniej w wysokości progów unijnych zamawiający będą mogli zrezygnować z wadium wpłacanego przez oferentów. Wykonawcy unikną dodatkowych kosztów, a postępowania będą prostsze. Dotyczy to jednak tylko postępowań ogłoszonych po wejściu tarczy w życie. Niższe będą koszty zabezpieczenia należytego wykonania umowy – spadną z 10% do 5%.

Pojawi się też możliwość dokonania płatności na rzecz wykonawcy w częściach lub w formie zaliczek przy długoterminowych zamówieniach. Z tego zapisu wyłączono zamówienia w sektorach obronności i bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie ma ustabilizować sytuację finansową wykonawców, którzy nie będą musieli sięgać po finansowanie zewnętrzne. Przepis będzie znowu dotyczył przetargów ogłaszanych po wejściu przepisów w życie. Wszystkie wprowadzane zmiany utracą moc po wejściu w życie nowego prawa zamówień publicznych 1 stycznia 2021 r.

Postępowania będą ogłaszane w internecie: na stronie internetowej, w Biuletynie Zamówień Publicznych, a także w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (jeśli wartość zamówienia będzie równa progom unijnym lub większa).

Przeczytaj także: Olbrzymie zainteresowanie małopolską tarczą antykryzysową