Ponownie zaczynają obowiązywać limity osób. Zgodnie z nowymi obostrzeniami, restauracje, bary i hotele, a także kina, teatry, obiekty sportowe będą mogły przyjmować jedynie 30% klientów. To samo dotyczy osób chcących skorzystać z obiektów sakralnych. Przy czym takie obłożenie dotyczy osób, które nie są zaszczepione. Limit może zostać zwiększony w przypadku zweryfikowania, za pomocą unijnego certyfikatu COVID-19, osób zaszczepionych. Dodatkowo, w kinach podczas seansów będzie obowiązywać zakaz jedzenia i picia.

Zamknięte zostają miejsca udostępniane do tańczenia, jak kluby czy dyskoteki. Choć wprowadzono wyjątek na czas nocy sylwestrowej, kiedy to lokale będą mogły przyjmować maksymalnie 100 klientów (limit nie dotyczy osób z certyfikatem).

Inna zmiana polega na tym, że od teraz każda osoba, która mieszka z kimś zakażonym, będzie musiała wykonać test na obecność koronawirusa. Poza tym wszyscy chcący przylecieć do Polski spoza strefy Schengen będą musieli, nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem, wykonać test. Z obu obowiązków nie zwalnia fakt zaszczepienia się.

Do tego od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Nie wprowadzono zmian dla żłobków i przedszkoli.

Przeczytaj także: Pożary amerykańskich lasów mogły wpłynąć na wzrost zachorowań na COVID-19