Partnerzy portalu

ONE TEAM – razem możemy więcej

Opublikowano: 14-01-2020 Źródło: Inżynieria Bezwykopowa 4/2019 [76]
Autor Piotr Grawżyn
Piotr Grawżyn
Aarsleff sp. z o.o.

Koniec roku to zawsze czas refleksji i podsumowań miesięcy, które pozostawiliśmy za sobą. W przypadku firmy Aarsleff jest to czas szczególny, ponieważ w mijającym już roku 2019 doszło do fuzji spółek o bardzo odmiennych polach działania – Aarsleff sp. z o.o. kojarzony w Polsce z pracami geoinżynieryjnymi oraz Per Aarsleff Polska sp. z o.o., która zajmuje się bezwykopową renowacją sieci


Proces połączenia spółek rozpoczął się w sierpniu 2018 r. i trwał do końca stycznia br. Fuzja wpisała się w globalny projekt unowocześnienia marki we wszystkich krajach Grupy Per Aarsleff. W tym momencie mówimy już tylko o jednej grupie tworzącej ONE TEAM, spółce Aarsleff sp. z o.o. Ale łączy nas nie tylko jeden numer KRS – zarówno dział geoinżynierii, jak i renowacyjny swoje prace wykonuje pod ziemią. Zatem, żeby zobaczyć, jak pracujemy, należy cierpliwie wypatrywać sprzętu z logo białej koparki na niebieskim tle. Gdy ten element zniknie z krajobrazu, naszych prac gołym okiem już nie da się zobaczyć.

FOT. 1. | Instalacja rękawa PAA –SF-Liner™ przy użyciu wody w Ełku

FOT. 1. | Instalacja rękawa PAA –SF-Liner™ przy użyciu wody w Ełku

Nowe wyzwania

W tym roku wykonaliśmy sporo prac, dając możliwość obserwowania, jak funkcjonuje nowy, ale jednak wciąż stary Aarsleff. Z pasją przystąpiliśmy do nowych wyzwań, starając się pokazać, że nasza marka to gwarancja jakości i sukcesu. Przez cały rok walczyliśmy dzielnie w wielu przetargach, które nie zawsze kończyły się zwycięstwem. Jednak sztuką jest umieć wyciągać wnioski z porażek i bacznie obserwować rynek bezwykopowy, aby móc następnym razem wygrać batalię o kolejne metry kanałów przeznaczonych do renowacji.

FOT. 2. | Montaż rękawa na wieży inwersyjnej – Ełk

FOT. 2. | Montaż rękawa na wieży inwersyjnej – Ełk

Blisko 450 instalacji w roku

Od stycznia br. wbudowaliśmy ponad 35 km rękawów, głównie filcowych – PAA –SF-Liner™. Zrealizowaliśmy przy tym około 450 instalacji! Posiadamy różnego rodzaju sprzęt specjalistyczny oraz sześć brygad montażowych, dlatego możemy pracować jednocześnie i nie jest to nasze ostatnie słowo. Rękawy instalowaliśmy i utwardzaliśmy różnymi metodami – stosowaliśmy zarówno lampy LED, parę wodną, jak i gorącą wodę jako medium służące do wygrzewania wykładzin (fot. 1, 2). Do wdrożenia kompletu dostępnych technologii zabrakło nam w tym roku jedynie zlecenia na instalację z wykorzystaniem rękawów wzmacnianych włóknem szklanym utwardzanych promieniowaniem UV. Nie znaczy to, że i tej techniki nie posiadamy w swoim portfolio. Na chwilę obecną mamy zaplanowane do renowacji 5 km kanałów, w ramach których zainstalujemy właśnie rękawy szklane. Sprawia to, że jesteśmy jednym z niewielu graczy na polskim rynku, który może sobie pozwolić na użycie wszystkich znanych rozwiązań w zakresie utwardzania rękawów CIPP.

FOT. 3. | Instalacja rękawa PAA –SF-Liner™ przy użyciu pary wodnej w Białymstoku

FOT. 3. | Instalacja rękawa PAA –SF-Liner™ przy użyciu pary wodnej w Białymstoku

Dobór technologii optymalny z inżynierskiego punktu widzenia

Zawsze staramy się dopasowywać technologię do warunków panujących w danym miejscu, warunków gruntowych i obciążenia nad kanałem. Nie stosujemy zasady, według której rękawy filcowe (fot. 3) czy/lub szklane są najlepsze. Każda z tych technologii jest dobra, a jej dobór zależy od miejsca, w którym ma być zastosowana. Dlatego zawsze dywersyfikujemy nasze usługi w zależności od tego, jakie rozwiązanie jest optymalne z inżynierskiego punktu widzenia. Najważniejsze jest to, żeby dać inwestorowi wybór, a nie narzucać jednego rozwiązania – to jest zawsze naszym naczelnym celem podczas doboru technologii wykonywanych prac.

FOT. 4. | Renowacja kanału 900 × 1200 mm w Gorzowie

FOT. 4. | Renowacja kanału 900 × 1200 mm w Gorzowie

Instalacje rękawów CIPP w całej Polsce

W tym roku podróżowaliśmy po całym kraju. Nie miało znaczenia, czy to duże, czy mniejsze miejscowości. Kanały, jak i praca do wykonania, zawsze jest taka sama – od północy po południe, od wschodu po zachodnie krańce Polski (fot. 4, 5). Tysiące kilometrów przebytych przez naszych kolegów przełożyły się na doskonałe wyniki i wspomniane wcześniej kilometry zainstalowanych rękawów. Nie zawsze było pięknie, łatwo i kolorowo, ale zawsze walczyliśmy o końcowy efekt z zaangażowaniem i poświęceniem ku satysfakcji klienta i naszej.

FOT. 5. | Inspekcja CCTV kanału ciśnieniowego DN600 w Ostrowie Wielkopolskim

FOT. 5. | Inspekcja CCTV kanału ciśnieniowego DN600 w Ostrowie Wielkopolskim

Rok 2020 zapowiada się interesująco

Przyszły rok również zapowiada się bardzo interesująco, ponieważ już teraz mamy w swoim portfelu zamówień kilka bardzo ciekawych projektów. Jednym z nich jest z pewnością kontrakt w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie czeka na nas wykonanie renowacji ponad 10 km kanału tłocznego DN600 (fot. 6) – zastosujemy tam nasz rękaw, kompozyt filcowo-szklany PAA–LPL-Liner™. Prace rozpoczynamy już w grudniu, licząc oczywiście na to, że pogoda będzie łaskawa i pozwoli nam na wbicie przysłowiowej, pierwszej łopaty.

Minął rok zmian, pełen pracy i interesujących kontraktów. Czeka nas kolejny, który z pewnością zaskoczy nas niejednokrotnie. Najważniejsze jednak jest to, żeby wiedzieć, że w firmie utworzonej przez Pana Pera Aarlseffa w 1947 r. stawiamy na pracę zespołową i rodzinną atmosferę, co zawsze przekłada się na wspólny sukces. Pamiętamy też o tym, że razem możemy więcej.

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.