W Świnoujściu brakuje już zasobów wody podziemnej do pokrycia potrzeb lewobrzeżnej części miasta. Powodem jest pogarszanie się jej jakości, w szczególności wzrost zawartości chlorków Jedynym dostępnym źródłem wody powierzchniowej jest woda zasolona. Po analizach jej jakości i stabilności oraz dostępności terenu i wariantów sposobu ujmowania wody wybrano miejsce przy akwenie Mulnik w starorzeczu Świny.

Stacja uzdatniania wody będzie działała na zasadzie odwróconej osmozy. Przy użyciu specjalnych membran eliminuje się chlorki (98%), sód, siarczany, magnez, wapń. Woda słonawa z akwenu Mulnik może zawierać nawet 4000 mg/l chlorków, a po filtracji zostanie ich tylko 80 mg/l przy normie dla wody pitnej wynoszącej 250,0 mg/l

Planowany układ technologiczny będzie usuwał z wody także związki żelaza, manganu, jonów amonowych i substancji organicznych. W stacji uzdatniania zostanie ona wzbogacona w te substancje. Przed wprowadzeniem jej do sieci wodociągowej będzie mieszana w odpowiedniej proporcji z wodą podziemną uzdatnianą na stacji Wydrzany.

Budowa ujęcia wody Mulnik za 11,63 mln zł netto powinna zakończyć się w IV kwartale 2023 r. Na wykonanie stacji uzdatniania wody kontrakt ma zostać podpisany w maju 2023 r. Wykonawca będzie miał 33 miesiące na realizację zadania. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w kwocie 35 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Przeczytaj także: Gliwice – otwarto nowoczesną oczyszczalnię ścieków przemysłowych