• Powstaną przepompownia i rurociągi łączące ujęcie w Wiśle z elektrownią
  • Dno rzeki zostanie pogłębione, brzeg wzmocniony, a ostroga odbudowana
  • Blok gazowo-parowy w Grudziądzu będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie

Prace wodne i geoinzynieryjne

Zaplanowane prace obejmują budowę pompowni wody z Wisły, rurociągów technicznych między rzeką a elektrownią oraz wykonanie systemów pomocniczych, w tym zasilania, sterowania i automatyki. Dojdzie też do odbudowy ostrogi, wzmocnienia brzegu i pogłębienia dna Wisły w rejonie ujęcia.

Przed podjęciem prac inwestor, spółka CCGT Grudziądz, przeprowadził szereg badań i analiz. Uzyskał niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne, w tym decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych i pozwolenie na budowę.


Prace częściowo w rejonie planowanych dróg

Roboty częściowo będą prowadzone w obszarze planowanych wraz z samorządem Grudziądza inwestycji drogowych. Zgodnie z zawartą z urzędem miasta umowy, część rurociągów zostanie umiejscowiona w sąsiedztwie przyszłych pasów jezdni, w których drogi publiczne powstaną po zakończeniu budowy magistrali wodnej. Wykonawcą robót związanych z dostawami wody do elektrowni jest firma Budimex.

Trwają uzgodnienia z Zarządem Dróg Miejskich w Grudziądzu na temat szczegółowego harmonogramu realizacji inwestycji drogowych i warunków współpracy. CCGT Grudziądz wniesie wkład finansowy do tych zadań. Ma się też poprawić jakość części istniejących dróg miejskich.

Pierwszy etap palowania zakończony

Na placu budowy zakończono pierwszy etap palowania pod część obiektów głównych (budynku maszynowni, w którym umiejscowiony będzie turbozespół gazowo-parowy, oraz budynku kotła odzysknicowego HRSG). W przygotowaniu są prace związane z wykonaniem płyt fundamentowych. Rozpoczęło się wzmacnianie podłoża odcinka ul. Skowronkowej, którą pojadą transporty dla bloku elektroenergetycznego.

Bardzo nowoczesna elektrownia

Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu o planowanej mocy netto 560 MW ma być uruchomiona w 2025 r. Będzie jedną z najnowocześniejszych takich jednostek w Europie. Z siecią elektroenergetyczną połączy się za pomocą odległej o 300 m stacji elektroenergetycznej. Gaz ziemny zapewni gazociąg przesyłowy Gaz-Systemu. W odległości 1 km od elektrowni powstanie stacja redukcyjna. Sprawność bloku energetycznego przekroczy 60%.

Blok wytwórczy ma 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy obowiązujący od 2026 r. Zakontraktowano 518 MW, co przełoży się na przychody w wysokości minimum 3,52 mld zł.

Przeczytaj także: Wodociągi Miasta Krakowa – koniec kolejnego etapu inwestycji wod-kan