• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gliwice – otwarto nowoczesną oczyszczalnię ścieków przemysłowych

Opublikowano: 29-03-2023 Źródło: UM w Gliwicach

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Gliwicach po trzech latach prac oddało do użytku nowoczesną oczyszczalnię ścieków przemysłowych powstających podczas produkcji ciepła. Kilkupoziomowa instalacja jest pierwszym rozwiązaniem projektowanego przez PEC Parku Zielonej Energii.


W gliwickiej ciepłowni otwarto instalację oczyszczania ścieków przemysłowych. Fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach W gliwickiej ciepłowni otwarto instalację oczyszczania ścieków przemysłowych. Fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach
  • Ze ścieków usuwane są metale ciężkie i siarczany
  • Po oczyszczeniu część wraca do ciepłowni jako woda szara
  • Ilość oczyszczonych ścieków w stosunku do wprowadzanych osiąga poziom 5 m3/godz.

Zautomatyzowane węzły technologiczne

Oczyszczalnia ścieków przemysłowych mieści się w dawnej przepompowni pracującej przez lata na coraz mniej wydajnych technologiach oczyszczania. Przebudowano wnętrza obiektu i podzielono na segmenty instalacji grawitacyjnej, spełniającej rygorystyczne normy środowiskowe.


W pełni zautomatyzowane węzły technologiczne precyzyjne usuwają metale ciężkie i siarczany ze ścieków. Dalsze oczyszczanie odbywa się poprzez rekarbonizację, czyli dodanie do strumienia płynnego dwutlenku węgla obniżającego pH nieczystości do bezpiecznego poziomu. Potem dochodzi do filtracji końcowej i odwodnienia oddzielonych osadów. Przyjmują one postać płaskich, suchych placków filtracyjnych. Będzie je wytwarzać prasa filtracyjna, która pojawi się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Zastosowano też szereg punktów oczyszczania i bezpiecznej utylizacji odpadów powstających w trakcie całego procesu.

Fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach Fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach

Wysoka wydajność oczyszczania

Ilość oczyszczonych ścieków w stosunku do wprowadzanych osiąga poziom 5 m3/godz. To bardzo wysoki wynik. Po oczyszczeniu część z nich wykorzystywana jest w ciepłowni jako woda szara, a reszta (spełniająca rygorystyczne normy jakościowe) kierowana jest do rzeki Bytomki.

Powstanie blok parowy produkujący prąd z odpadów

Plany dla gliwickiego Parku Zielonej Energii to rozbudowa ciepłowni o blok parowy produkujący energię elektryczna z odpadów nienadających się do segregacji i recyklingu. Park ma być uzupełnieniem przyjaznego środowisku systemu gospodarki odpadami prowadzącego do redukcji emisji gazów cieplarnianych, ograniczenia zużycia wody i eliminacji węgla w produkcji ciepła i prądu.

Fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach Fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach

Jego budowę zaplanowano na kolejne lata. Wartość inwestycji to 290 mln zł. Budżet miasta mają wesprzeć środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przeczytaj także: Wodociągi Miasta Krakowa – koniec kolejnego etapu inwestycji wod-kan

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia