Izba Gospodarcza ,,Wodociągi Polskie’’ wydała stanowisko ws. prezentowanej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wykładni przepisów ustawy Prawo wodne, dotyczących pobierania opłat, zawartych w pismach kierowanych do przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Dostawy wody w Polsce. Fot. Vanessa GF/Adobe Stock
W piśmie Izba Gospodarcza ,,Wodociągi Polskie" wskazuje, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie zostało wyposażone przez ustawodawcę w kompetencje i uprawnienia do formułowania interpretacji norm prawnych.
Dodano, że co prawda Wody Polskie mogą prezentować swój punkt widzenia, ale nie mogą narzucać go innym adresatom norm prawnych. Nie mogą też wzywać ich do dostosowania składanych oświadczeń, dokumentów do stanowiska prezentowanego przez Wody Polskie.
W piśmie zauważono także m.in., że nie jest możliwe właściwe zrozumienie norm prawa wodnego bez odniesienia do ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Napisano, iż bez wątpienia pojęciem szczególnym jest pojęcie zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia, natomiast kategoria pojęciowa pobór, ujmowanie i uzdatnianie wody jest kategorią ogólną.
Pełną treść oświadczenia Izby Gospodarczej ,,Wodociągi Polskie’’przeczytasz TUTAJ.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od 1 stycznia 2018 r. odpowiada za krajową gospodarkę wodną. Prowadzi działania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą oraz ochrony jakości naszych zasobów wodnych, wykonuje prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają zgody wodnoprawne. Jak czytamy na łamach oficjalnego portalu, Wody Polskie pełnią też funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych.
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” działa od 1992 r., zrzesza 491 przedsiębiorstw rynku wody i ścieków. To jedyna organizacja samorządu gospodarczego w branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce.
Przeczytaj także: Wody Polskie – dyktatura czy dobra zmiana?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.